
V meste Martin štartuje nová škola: bude klimatická
Cieľom projektu Mestskej klimatickej školy je pomocou profesionálnej meteostanice, rôznych senzorov a dát zbierať a vyhodnocovať informácie spojené s miestnou klímou, znečistením ovzdušia alebo hlukom. V spolupráci s odborníkmi bude realizovaných viacero verejných stretnutí, pripravená bude príručka a webový portál s návrhmi opatrení, ktoré majú edukovať samosprávu, obyvateľov a rôzne miestne komunity.
Projekt, ktorý vzdeláva a umožňuje zlepšovať svoje okolie
Mestská klimatická škola je projekt občianskeho združenia METRO so sídlom v Martine. Cieľom projektu je ukázať vhodné cesty a uskutočniteľné riešenia na zlepšenie životného prostredia v meste Martin a jeho blízkom okolí. „Do názvu projektu sme vložili slovo škola, čo v prenesenom význame predstavuje edukáciu a získavanie užitočných informácií,“ vysvetľuje Matej Bórik, koordinátor projektu a riaditeľ združenia METRO.
Profesionálnu meteostanicu, monitoring ovzdušia a hlukomer dodala spoločnosť Agdata. Zariadenie je od mája 2025 inštalované na Mudroňovej ulici, kde okrem aktuálneho stavu počasia vyhodnocuje 24/7 v danej lokalite hlučnosť aj prachové častice PM 1.0, PM 2.5 a PM10). „Časť stanice plánujeme po určitej dobe presúvať na iné lokality v meste Martin, aby sme mohli vyhodnocovať napríklad vývoj znečistenia ovzdušia alebo hlučnosť v rôznych etapách dňa, napríklad z dôvodu intenzity dopravy,“ doplnil Matej Bórik.
Výstupy projektu budú bezplatne a verejne dostupné
Každý bude môcť bezplatne čerpať informácie z uverejnených príkladov dobrej praxe. Projekt klimatickej školy síce vzniká v Martine, no má nadregionálny význam. „Náš projekt bude riešiť problémy, ktoré vnímame v bezprostrednom okolí, no stretávame sa s nimi vo väčšine miest na Slovensku. Sú to tepelné ostrovy, vysoká koncentrácia prachových častíc, chýbajúca prirodzená filtrácia a ochladzovanie vzduchu pomocou vody a zelene alebo vysoká hlučnosť, ktorá pôsobí ako rušivý element vo verejnom priestore. Týmito témami sa budeme v projekte zaoberať a spolu s odborníkmi predstavíme príklady dobrej praxe alebo riešenia, z ktorých sa bude dať vybrať v závislosti na probléme v danej lokalite,“ informoval koordinátor projektu.
Prvou témou klimatickej školy budú detské ihriská
Pilotným stretnutím a prvou preberanou témou budú detské ihriská vo verejnom priestore. Problematiku predstavia 12. júna 2025 odborníci zo spoločnosti Studio 21. Stretnutie sa bude konať v kafé BREPT (Divadelná 1, Martin) v čase od 13:30 do 15:30. Následne prebehne praktická časť pri ihrisku v Hviezdoslavovom parku, kde si ukážeme rôzne reálne poznatky.
Účasť je bezplatná a dostupná pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o problematiku verejného priestoru a bezpečnosti detských ihrísk. Svoje miesto si môžete rezervovať cez online systém: https://projektmetro.reenio.sk/sk/place/kafe-brept-52442
Odborní lektori na tému detské ihriská
Jana Adamková – Studio 21
- Ako dizajn ovplyvňuje využívanie detských ihrísk? Môže ihrisko podporiť vznik komunity? Predstavíme výskum z dielne štúdia Ludo a zhodnotíme, ako sa jeho poznatky premietajú do praxe u nás.
Juraj Jurík – Studio 21
- Ukážeme, prečo sú plynulé priestory atraktívne, no zároveň náročné z pohľadu bezpečnosti. Podelíme sa o najčastejšie chyby z praxe a navrhneme riešenia.
Miloslav Jurík – Studio 21
- Zhrnieme najzaujímavejšie realizácie z posledných mesiacov a priblížime, akým smerom sa vyvíja tvorba verejných priestorov.
Čo si zo stretnutia odnesiete?
- Odporúčania a tipy pre navrhovanie kvalitných detských ihrísk
- Tipy, ako tvoriť atraktívne, funkčné a inkluzívne verejné priestory, ktoré podporujú pohyb aj medziľudské väzby naprieč generáciami
- Základné vedomosti o bezpečnosti – ako predchádzať najčastejším chybám a orientovať sa v norme STN EN 1176
- Praktickú pomôcku pri plánovaní dopadových povrchov
- Možnosť zdieľať skúsenosti s profesionálmi z oblasti plánovania a dizajnu verejných priestorov
Praktická časť v Hviezdoslavovom parku
„Ihrisko v Hviezdoslavovom parku sme monitorovali v roku 2024 počas letných mesiacov, kde sme sledovali jeho využívanie počas dňa, teploty na rôznych hracích prvkoch, stav verejného priestoru aj jeho údržbu. Preto sme ho vybrali ako vzorové miesto, na ktorom sa dá ukázať mnoho zaujímavých príkladov aj riešení do budúcnosti“, doplnil Matej Bórik.
Projekt „Mestská klimatická škola“ sa uskutočňuje vďaka podpore Nadácie TIPSPORT.