Mladí pre Martin

Sme občiansky angažovaní mladí ľudia, ktorí majú radi región, v ktorom žijú.

#1 Vysokoškolský seriál: Prečo ísť na vysokú školu?

#1 Vysokoškolský seriál: Prečo ísť na vysokú školu?

V okrese Martin žije takmer 20% obyvateľov s ukončeným aspoň prvým stupňom vysokej školy. Niektorí mladí nemajú o vysoké školy záujem a niektorí vedia, že by to nedali. Prečo teda ísť na vysokú školu? Skutočne budem vysokú školu potrebovať? Ako si vybrať čo chcem v živote robiť? Prečo študovať na Slovensku a prečo v Česku a prečo niekde inde? Čo pomôže budúcim vysokoškolákom? A potom ostať pracovať v zahraničí alebo sa vrátiť na Slovensko (do Martina)? Na tieto a ďalšie otázky sa ti pokúsime odpovedať v nasledujúcom blogu.

 

V prípade, že si maturant, alebo budúci maturant, alebo si si teda neistý s tým, čo po strednej ďalej, zvyšok tohto blogu je hlavne pre teba. Zhrnuli sme názory viacerých vysokoškolákov - členov občianskeho združenia Mladí pre Martin, ktoré ti hádam pomôžu. Pýtali sme sa na ne, aby sme ti pomohli nájsť vlastné odpovede na otázku prečo ísť na vysokú školu.

 

1. Intelektuálny rozvoj

 

“Keďže mám 3 predmety s rozdielnym zameraním (Politics, Sociology a Economics), všimol som si, že jednotliví akademici rozmýšľajú aj nad rovnakým problémom inak. Vysoká škola je preto dobrá, aby som sa naučil rozmýšľať nad svetom inak. Pre mňa (ani mojich profesorov, do istej miery) nie je dôležité, aby som vedel o čom hovoria jednotlivé sociologické teórie, alebo aké sú pojmy v ekonomike a čo znamenajú, ale ide o to, aby som rozmýšľal nad problémami inak. Slovami mojej sociologickej profesorky ‘We teach you to think like a sociologist’.”

 

“Ja som brala výšku ako niečo, čo mi otvorí viac možností a ukáže rôzne smery, ktorými sa môžem neskôr vydať. A čím dlhšie tu som, tým viac si uvedomujem, ako človeka vedomosti posúvajú ďalej a dávajú mu iný pohľad na svet.”

 

“Ísť preto, lebo získaš úplne nový pohľad na učenie sa. Tým, že si vyberáš čo ťa baví, tak by mal človek zistiť, že sa učí pre seba a že informácie, ktoré získa, majú význam pre jeho budúci život.”

 

2. Kontakty a life skills

 

“Jeden z hlavných dôvodov prečo áno je istý nový návyk ako žiť. Začneš riešiť bežné denné existenčné problémy - vybavovačky, varenie, upratovanie a samozrejme učenie. Nájdeš si denný režim, ktorý ti vyhovuje. Nikto ti do toho nebude kecať (pokiaľ teda žiješ ďaleko od domova) a budeš odkázaný sám na seba. Preto začneš reálne rozmýšľať, ako naložíš s dňom a začneš si viac plánovať a organizovať život.”

 

“Prehĺbiš si vedomosti v odbore, ktorý ťa baví, vybuduješ si sieť kontaktov, spoznáš nových ľudí a trochu viac sa osamostatníš.”

 

“Získaš tam fest veľa kontaktov, využívaš študentské zľavy a začínaš sa osamostatňovať.”

 

Hovorí sa, že priateľstvá z vysokej školy vydržia najdlhšie. Stretnú sa tam ľudia, ktorých bavia rovnaké veci a ktorí majú podobný cieľ. Môžeš tam nájsť budúcich obchodných partnerov, spolupracovníkov alebo životného partnera. A nikdy nevieš, kedy sa ti môžu takto nadobudnuté kontakty zísť.

 

Vysoká škola určite nie je pre každého. Sú stredoškoláci (nielen) z odborných škôl, ktorí sú zruční a vedia, že ju nepotrebujú, potom sú gymnazisti, ktorí by ju mali mať a potom sú tí, ktorých bavilo to čo sa učili a chcú sa v odbore ďalej vzdelávať. Na to aby si sa uživil, nemusíš mať vysokú a XY titulov. Ak sa vyučíš nejakému remeslu, vo výsledku sa môžeš mať stokrát lepšie. Ľudia sa vo väčšine prípadov môžu stať profíkmi v tom, čo ich baví aj bez toho, aby chodili na nejakú vysokú.

 

Pre rozmanitosť sme sa pýtali vysokoškolákov študujúcich rôzne odbory, v rôznych ročníkoch a krajinách. Nechceme teraz, aby sme sa všetci hrnuli na vysokú a v okrese by bol každý druhý s vysokoškolským titulom, ale ak ti zostáva pár mesiacov do maturity, skús sa zamyslieť aj nad touto možnosťou. Pokiaľ máš ďalšie otázky alebo nám chceš vyjadriť podporu, môžeš tak urobiť TU.

 

Autori blogu: Branislav Engler, Jakub Dušan Gallo

Ohodnoťte blog:
5
#2 Vysokoškolský seriál: Ako zistiť čo ma baví a v...
Martin – kultúrne centrum Slovákov?