Mladí pre Martin

Sme občiansky angažovaní mladí ľudia, ktorí majú radi región, v ktorom žijú.

#2 Vysokoškolský seriál: Ako zistiť čo ma baví a vybrať si kde a čo študovať?

#2 Vysokoškolský seriál: Ako zistiť čo ma baví a vybrať si kde a čo študovať?

Plánovanie. Maturanti túto dôležitú činnosť nemajú radi. Teda, väčšina z nich. Nielen si rozplánovať čo sa budem ktorý deň učiť na maturitu alebo čo s letom po nej. Ešte dôležitejšie a náročnejšie je naplánovať si svoje pomaturitné roky. Minule sme sa venovali tomu prečo ísť na vysokú. Opäť sa čiastočne dotkneme aj študentov, čo na vysokú nejdú, no hlavne tým, čo by na ňu aj chceli ísť, no nevedia čo študovať a kde. Pre nich je určený zvyšok blogu.

 

Ako zistiť čo ma baví?

 

Keď si dáš do Googlu túto zázračnú otázku, vyjde ti niekoľko odkazov, no všetky sú o tom istom. Máš talent, niečo ťa baví, niečo vieš robiť...  Ono to čiastočne aj je pravda, ale človek skôr hľadá nejaké praktické tipy, ktoré mu v tom rozhodovaní pomôžu.

 

Prvú vec, čo odporúčam je vyskúšanie si čo najviac vecí. Z nich potom vybrať tie, čo ťa najviac bavili (napĺňali). Je tam istý predpoklad, že ťa to bude baviť dlhšiu dobu. Ak teda máš nejaké obľúbené aktivity, obľúbený predmet v škole, bavilo ťa chodiť do prírody alebo si ideš vyskúšať pár nových vecí, spíš si ich a zamysli sa nad nimi. Viaceré z nich môžu byť práve to, čo by si mohol študovať.

 

Ďalej sa snaž nájsť aktivity, ktorými pomáhaš. Či to sú aktivity na zlepšenie životného prostredia, budovanie komunity, výroby produktu či niečo iné, hľadaj niečo, čím môžeš pomáhať iným.

 

Veľmi jednoducho by sa to dalo znázorniť aj graficky:

 

 

Ako si vybrať kde a čo chcem študovať?

 

Keď si už vytvoríš spomenutý „shortlist“ (užší zoznam) obľúbených aktivít, tak si ho nechaj prejsť hlavou a začni rozmýšľať, či sa dajú spísané záujmy študovať aj na vysokých školách. Opäť si tieto odbory spíš a začni si o nich hľadať informácie. Začni pátrať u známych, starších spolužiakov a kamarátov, či náhodou oni nerobia niečo, čomu by si sa chcel venovať aj ty a pýtaj sa ich. Určite ti radi pomôžu. Prejdi si študijné plány tvojich možných odborov. Takmer každá škola to má zverejnené na svojej webstránke. Môžeš sa rozhodnúť aj na základe toho, čo sa reálne budeš každý semester učiť.

 

Najlepší je zrejme postup, kedy si vysokú školu (ale vlastne aj strednú) vyberáš na základe toho, čo ťa bude baviť. Následne by som si našiel príbuzné odbory a rozhodol sa, či zvolím pre štúdium Slovensko, Česko alebo zahraničie (UK, Dánsko, Holandsko...). Štvrtým krokom by bolo zistiť si, či sa v tejto krajine hľadaný odbor dá vyštudovať a následne si zvoliť školu a mesto.

 

Často sa stáva, že si ľudia vyberajú vysokú len preto, že „musím“ alebo „mal by som ísť“ na vysokú, „neviem čo chcem robiť“ či to študujú len kvôli pár písmenkám pred menom. Väčšinou to je kontraproduktívne, lebo zistia, že síce študujú v Prahe, ale štúdium ich nebaví. Stratia motiváciu školu dokončiť a neurobia skúšky, čo opäť na motivácií nepridáva a zvykne to končiť predčasným odchodom zo školy. Ak by si bol tento prípad a to, že ťa to nebaví zistíš už niekde v prvom semestri, máš dve možnosti. Ostať na škole a dúfať, že ťa to nejako začne baviť (áno, to sa stáva) alebo nestrácať na škole čas, odísť a nájsť si konečne niečo, čo ťa bude baviť (áno, to sa stáva tiež).

 

Verím, že aj vďaka týmto pár riadkom som ti pomohol k správnemu výberu vysokej školy. Dúfam, že si rozumne. Ak by si sa stále nevedel pohnúť, TU je zopár vysokoškolákov, z ktorých si každý prešiel niečím iným a všetci ti radi pri výbere vysokej poradia.

 

Autor blogu: Jakub Dušan Gallo

Ohodnoťte blog:
2
#3 Vysokoškolský seriál: Čo robiť aby mi dala vyso...
#1 Vysokoškolský seriál: Prečo ísť na vysokú školu...