Mladí pre Martin

Sme občiansky angažovaní mladí ľudia, ktorí majú radi región, v ktorom žijú.

#3 Vysokoškolský seriál: Čo robiť aby mi dala vysoká čo najviac?

#3 Vysokoškolský seriál: Čo robiť aby mi dala vysoká čo najviac?

 

Ďalší diel z nášho vysokoškolského seriálu. Tentoraz sa budeme venovať prístupu k štúdiu a činnostiam a aktivitám, ktoré by sme počas neho nemali vynechať. Všetky poznatky sme získali rozhovormi s inými študentmi a vlastnými skúsenosťami. Myslíme si, že spomenuté tipy sa dajú aplikovať nielen na štúdium na vysokej škole.

 

Menej sa sťažuj, viac makaj

 

Samozrejme, že je to ťažšie ako stredná, no treba si nájsť najvhodnejší spôsob učenia sa. Poctivo sa uč sa na skúšky, urob si tie seminárky, buď ty ten aktívny pri robení projektov. Všetok čas venovaný učeniu sa a poctivej práci do školy sa ti raz vráti.

 

Buď na seba náročný a vykašli sa na “dávačky”

 

Sú tri typy predmetov - prvý je ten, ktorý si nechcem vybrať; druhý, ktorý by som si aj zvolil, ale je na mňa moc ťažký; a tretí, ten dám bez problémov (“dávačka”), nech to je čokoľvek. Venujme sa hlavne druhému a tretiemu. Je jasné, že každý chce školu dokončiť, no je nezmysel vybrať si predmet, ktorý mi nič moc nedá a ani ma nebaví, len preto, že je jednoduchý. Čas, ktorý strávim nad poznámkami z neho, je stratený. Radšej by som sa vybral ťažšou cestou. Nielen u zamestnávateľa sú častokrát poznatky a skúsenosti z týchto náročnejších predmetov užitočnejšie a hodnotnejšie, ale aj ty budeš mať po zvládnutí ťažšieho predmetu lepší pocit.

 

Nasaď si latku a nepodliezaj

 

Na začiatku je dobré si nasadiť istý denný rytmus a ciele, ktoré je vhodné dodržiavať. Keď sa dostaneš cez nejakú prekážku (napríklad vo forme skúšky, semestrálky či testu), posuň si latku ešte vyššie a opäť sa ju pokús prekonať. Vybuduješ si tým životný drive, cieľavedomosť a rovnako ťa to môže nakopnúť k produktivite.

 

Rozširuj si obzory

 

Je fajn mať okrem vzdelania aj prax práve z oblasti, ktorú študujem. No čím ďalej tým vyššiu hodnotu začína mať všeobecný rozhľad. Netreba ostať uzavretý len do jedného odboru. Čím širší záber budem mať, tým viac možností mi to otvára. Napríklad aj pri štúdiu informatiky sa ti môže hodiť prehľad v marketingu či psychológií. Sleduj vývoj a trendy v danom odbore, niekedy v budúcnosti sa ti to môže zísť.

 

 

Networkuj a nájdi si aktívnych fellas

 

Na vysokej je okrem vzdelania a diplomu dôležitá ešte jedna vec - ľudia. Čokoľvek pôjdeš študovať, zrejme sa tam stretnete partia ľudí, ktorí sa v budúcnosti budú venovať (alebo sa už venujú) podobnej veci. Nikdy nevieš, či si v ročníku nenájdeš obchodného partnera, budúceho kolegu, zamestnávateľa, zamestnanca. Ak sa ti podarí stretnúť aktívnych ľudí, tak s nimi spolupracuj. Dokážete sa vzájomne poťahať, meniť si dôležité informácie a sami navzájom sa môžete učiť.

 

Zaujímaj sa o dianie okolo seba

 

Asi na každej vysokej škole sú rôzne dobrovoľnícke kluby, spolky či organizácie, do ktorých sa môžeš zapojiť. Okrem toho, že sa staneš súčasťou aktívnej komunity, môžu ti tvoji kolegovia poskytnúť rôzne tipy a triky na prežitie na vysokej. Zároveň môžeš aktívne pracovať v odbore, ktorý študuješ/ktorý ťa baví. Nestáva sa často, že by ti zamestnávateľ hneď dal robiť napríklad marketing, na začiatku to sú skôr administratívne práce. Avšak často sa stáva, že po vstupe do spomenutých organizácií môžeš začať robiť, napríklad aj spomenutý marketing danej organizácie hneď od nástupu. Čím rýchlo získaš potrebné skúsenosti a aj veľkú dávku zodpovednosti.

 

Choď do zahraničia

 

Erasmus+, zahraničné pracovné a dobrovoľnícke stáže, lacné letenky, Airbnb, Couchsurfing, Uber… Všetko veci, vďaka ktorým sa dá skutočne lacno precestovať kus sveta a spoznať nové krajiny a kultúry. Hovorí sa, že sa ešte nikto na Erasmus nesťažoval. Napriek tomu, že sa možno niekomu nepodarí Erasmus na 100 %, alebo sa mu tam niečo prihodí, nakoniec je aj tak so svojim štúdiom v zahraničí spokojný. Erasmu sa plánujeme podrobnejšie venovať v ďalšej časti seriálu. Ak to nechceš zmeškať, sleduj nás

 

Autor blogu: Jakub Dušan Gallo

Ohodnoťte blog:
2
Súťažnú sezónu 2019 sme začali úspešne
#2 Vysokoškolský seriál: Ako zistiť čo ma baví a v...