Blog Turiec Online

Vitajte na blogoch, môžete tu nájsť zaujímavé príbehy, nápady a komentáre.

Cesta 1/65 ukázala, že Turiec má málo aktívnych občanov

Tankodrom

O problém rekonštrukcie hlavného ťahu od Príboviec až po Diviaky som sa začal ako aktívny občan zaujímať koncom roku 2012. V tom roku sa totiž konala v Turčianskych Tepliciach konferencia na tému „Cesta je rozvoj“. Predpokladaná hodnota prác bola v tej dobe stanovená na takmer 50 miliónov eur.

 

Vo finále je vysúťažená cena polovičná, je to však pozitívum či negatívum?

 

Čaká nás 608 dní stresu. A to vôbec nemusí byť finálny stav, za tú dobu sa môže kadečo udiať. Nie som odborník a preto neviem určiť, či je táto cena adekvátna. Záleží mi však na tom, aby sa cesta čo najskôr opravila. Všetci to predsa poznáme – jazdou po nej si poškodzujeme autá. Ide o škodu, ktorú nikto nikdy nepreplatí. A to bude platiť až do času, kedy sa cesta po oprave neodovzdá do používania. V podstate tento stav musíme trpieť a škodu znášať sami.

 

 

Práve preto som sa v roku 2012 rozhodol, že problém tejto cesty potrebuje čo najväčšiu medializáciu. V rámci Občianskeho združenia METRO, ktoré sa zaoberá regionálnym rozvojom, sme pripravili projekt „tankodrom“. Rozdávali sme nálepky, písali články a zrealizovali dve tlačové besedy.

 

Ak by sa cesta z dôvodu ohrozenia uzavrela, problém by mal celý Turiec

 

Aký bol napokon vplyv našej iniciatívy? O ceste sa hovorilo čoraz viac. Všetko ale stálo na financovaní a plánovaní projektu a tam už naše združenie dosah nemá. Mal som preto v rukách trestné oznámenie, ktoré som plánoval podať z dôvodu všeobecného ohrozenia, ktoré na ceste hrozí z dôvodu nekonania alebo skôr pomalého konania inštitúcií zodpovedných za prípravu rekonštrukcie. Zakaždým som dostal informáciu, že oznámenie podávať netreba, pretože rekonštrukcia je na spadnutie. Vidíte sami, že to bol len manéver.

 

 

Prečo o tom píšem? Tým, že nastúpia cestári na dielo, paradoxne, všetko sa dočasne zhorší. Obchádzky, zdržania, problémy. Turiec je samotnou neopravenou cestou poškodený dlhodobo. A to, že sem nechcú chodiť turisti na víkend, je najmenší problém. Cesta zmenila naše návyky a rozdeľuje región. Návyky sa menia ťažko a ich zmena trvá dlho. Teraz k tomu pribudne aj spomalenie dopravy. Prestane tadiaľto chodiť tranzit a na dva roky neprídu už ani tí, ktorí to doteraz znášali. Pretože desať rokov sa „tankodrom“ odkladal do šuplíka. Teraz k tomu pribudnú dva roky.

 

Vnímam to ako trest za niečo, za čo obyvatelia tohto regiónu nemôžu

 

Alebo možno áno. Turiec má veľa „rozprávačov“ a málo aktívnych občanov. Netreba sa špeciálne organizovať, stačí sa zapájať do iniciatív, ktoré tu už dávno existujú a zaujímať sa o dianie okolo seba. Združenie METRO má na dva roky s „tankodromom“ ďalšie plány a odpočítavanie 608 dní bude to najmenej, čo budeme robiť...

Ohodnoťte blog:
13
Sme takí, akí sme...
Musíme zabrať, Turiec má potenciál stať sa ukážkov...