Kliešťová sezóna je tu! Ako ochránite svojho štvornohého kamaráta?

Opäť nastáva čas, kedy nás, vašich štvornohých miláčikov, vedia tieto malé potvorky poriadne potrápiť. S príchodom teplejších mesiacov sa musíte pripraviť na nástup votrelcov, ktorí často uniknú pozornosti vášho oka a potom nasleduje niečo, čo ani my, ani vy, nemáte radi – lov kliešťa v našej krásnej huňatej kožušine.

 

Kliešte sú nielen nepríjemné, ale hlavne nebezpečné parazity, ktoré sa živia krvou živočíchov. V tom lepšom prípade len otravujú, no v tom horšom nám môžu narobiť obrovské škody. Stačí spomenúť lymskú borieliózu, babeziózu, anaplazmózu či kliešťovú encefalitídu a už sa mi srsť ježí od strachu. U nás na Slovensku je najrozšírenejší kliešť obyčajný, u ktorého krv pijú jedine samičky. Dospelé samce už viac nepotrebujú potravu.

 

Zaujímavosťou je, že pri satí dokážu objem svojho tela zväčšiť až 80-120 krát, bŕŕŕ. 24 hodín potrebuje kliešť na to, aby dokázal vášho štvornohého kamoša infikovať niektorou z chorôb. Mačky to majú o čosi ľahšie, lebo tie sú voči borelióze dostatočne odolné a ochorenie sa u nich skoro nikdy neprejavuje zdravotnými problémami.

 

Sezóna kliešťov je dnes už v plnom prúde, začína v marci a končí v októbri

 

Aj vy ste si všimli, že spolu s teplejšími zimami a klimatickými zmenami sa u nás v posledných rokoch objavujú čoraz častejšie? Čítala som, že vplyvom globálneho otepľovania dochádza k posunu pásiem a kliešte sa v súčasnosti vyskytujú i v tých oblastiach, kde boli predtým raritou. Kliešť sa vyskytuje takmer všade, kde je vyššia vegetácia. Vyššia tráva a listnaté lesy mu poskytujú dokonalý domov. Naopak miesta, ako sú napríklad mokrade alebo ihličnaté lesy im moc neprospievajú.

 

Avšak my prechádzky po lúkach a lesoch milujeme a sú našou obľúbenou aktivitou. I preto musíte vy, naši páničkovia, každý rok riešiť dilemu, ktoré antiparazitikum je pre psíka či mačičku tou najlepšou voľbou.

 

Prevencia je vždy najjednoduchším a najúčinnejším riešením

 

Našťastie, dnes už je z čoho vyberať, dokonca už existujú aj tabletky proti kliešťom, ktoré bývajú ochutené a chlpáči ich vnímajú skôr ako maškrty. Hoci stopercentná ochrana pred kliešťami prenosnými ochoreniami neexistuje, používaním vodných prípravkov znížite riziko nákazy vášho zvieratka. Tiež si môžete zaobstarať pipetu, ktorá je obľúbená najmä vďaka účinnosti a jednoduchej aplikácii. Stačí ju naniesť na srsť psíka od krku po chvost a vmasírovať pozdĺž chrbátika.

 

Obojky proti kliešťom sú overeným produktom, no nie je jedno, akého výrobcu zvolíte

 

Niektoré sú viac, iné menej účinné a sú aj také, ktoré trochu zapáchajú. Ďalej tu máme šampóny a spreje, ktoré však ničia len parazity prítomné na tele psíka. Navyše, aplikácia spreja je veľmi náročná. No a tiež je tu ešte možnosť elektrického prívesku, ktorému zatiaľ, čo ja viem, dôveruje len malá skupina psičkárov. Fungujú na princípe vysielania ultrazvukových impulzov, ktoré majú kliešte odpudzovať. Ak by sa ale prívesok osvedčil, vyhrali ste, pretože je netoxický, nevylučuje chemické látky a nezapácha.

 

Doba účinnosti týchto možností ochrany proti kliešťom, čo som práve spomenula, je rôzna, od pár dní až po 1 rok. Ďalšou možnosťou komplexnej ochrany je očkovanie proti borelióze či babezióze. Rada by som týmto upozornila všetkých zodpovedných páničkov, aby pri výbere vhodného antiparazitika zohľadnili najmä zdravotný stav a veľkosť svojho zvieratka. Nezabudnite tiež, že väčšina prípravkov pre psíkov, je pre toxická pre mačičky. Ochranu proti kliešťom si môžete kúpiť aj v našom obchodíku Aqua Tera na ulici Andreja Kmeťa. 

 

 

Nezabúdajte na našu pravidelnú kontrolu po každej behačke v rizikovom prostredí

 

Ak zbadáte, že sa na jednom mieste neustále škrabeme, tak musíte zvýšiť pozornosť a dôkladne nás prezrieť. V prípade, že kliešťa nájdete, mali by ste ho nám čo najskôr odstrániť a zaznamenať si dátum, aby ste v prípade príznakov choroby vedeli určiť, či to môže byť následok kliešťa. Prvé príznaky ochorenia sa môžu dostaviť za týždeň, alebo až za niekoľko mesiacov.

 

Ak sa vám predsa len stane, že nájdete svojmu zvieratku kliešťa, je dôležité skontrolovať celistvosť kliešťa, mal by byť s hlavičkou a vyčistiť miesto prisatia alkoholom. Ruky si umyte mydlom. Pri vyberaní kliešťa z kože vašich domácich miláčikov ho musíme najprv uchopiť vhodnou pinzetou za hlavičku, čo najbližšie pri koži a urobiť jednu až dve otočky tak, aby bol stále v jednej rovine, kolmo ku koži. Je jedno, ktorým smerom, či v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Po jeho odlepení už len ľahko potiahneme kolmo proti koži a tramtadadá... kliešť je spoľahlivo vonku. Miesto po kliešťovi nezabudnite vydezinfikovať jódovou tinktúrou alebo alkoholom.

 

Psíky, ktoré práve teraz hľadajú domov

 

Pre túto fenku z osady hľadáme nový domov. Je narodená cca 03/2017, už je aj očkovaná, odčervená, čipovaná a kastrovaná. Je veľmi priateľská, poslúcha a znáša sa s ostatnými zvieratami.

 

 

Nový domov hľadáme aj pre tohto psíka, ktorý má cca 1 rok. Je očkovaný, odčervený, čipovaný a kastráciu zabezpečíme.

 

 

A čo má naše Túlavé šťastie nové? O výstavbe nového útulku a aj o ďalších novinkách vás budem podrobne informovať už v ďalšom blogu.