Blog Turiec Online

Vitajte na blogoch, môžete tu nájsť zaujímavé príbehy, nápady a komentáre.

Musíme zabrať, Turiec má potenciál stať sa ukážkovým regiónom

Musíme zabrať, Turiec má potenciál stať sa ukážkovým regiónom

Vyštudoval som marketingový manažment a pracoval iba v regionálnych firmách. Od roku 2012 sa zaoberám regionálnym rozvojom a od tej doby hovorím, že z Turca len tak neodídem. Som šéfredaktor Turiec Online.

 

Ostal som tu kvôli ľuďom, prostrediu a potenciálu, ktorý sa tu skrýva. Mám za sebou štyri roky práce v občianskom združení METRO a myslím si, že Turiec sa môže stať ukážkovým regiónom - v kultúre, turizme aj domácom podnikateľskom prostredí.

 

Marketing, komunikácia a jej začiatky

 

Kedysi by som povedal, že to bola náhoda. Teraz, s odstupom času, to vidím ako prirodzený vývoj. Do roku 2010 som pracoval štyri roky v spoločnosti NAY. S kolegami som „postavil“ našu predajňu a ako pracovník oddelenia služieb som sa denne stretával snáď s päťdesiatimi nespokojnými zákazníkmi. Na reklamácie nikto nechodil s úsmevom. Mojim cieľom však bolo, aby s úsmevom odchádzali a to sa plnilo. Spoznal som mnoho ľudí a to bolo hlavným dôvodom prejsť na niečo lepšie, komunikácia ma zaujala.

 

Ako som zakladal METRO

 

Založil som občianske združenie, čo vôbec nie je biznis ako v bežnej firme. Je to úplne iný systém práce, starostlivosti o príjmy a výdavky, filantropiu. Je však pravdou, že som do toho vložil v podstate všetko. Nič sa nedá rozbehnúť zadarmo. Je tam môj čas, moje peniaze, moje know-how. METRO je nezisková organizácia. Príjmy používame na naše aktivity, voláme ich projekty. Všetky z nich sú zamerané na región Turiec. Či ide o komunikáciu, mediálne vzťahy, starostlivosť o rôzne potreby firiem, inštitúcii alebo konkrétnych ľudí, ktorí nás oslovia. Mnoho vecí robíme úplne zadarmo. Sú to už tisíce hodín. A navyše, v roku 2016, som ukončil štúdium MBA v Prahe, dalo mi to skúsenosti, ktoré môžem teraz aplikovať do praxe.

 

Čo máme v pláne v roku 2017

 

Práve v týchto dňoch pripravujeme naše nové kontaktné miesto priamo v centre Martina. Doteraz sme totiž nemali žiadnu kanceláriu ani priestor. Vďaka dobrým ľuďom sa miesto našlo a verím, že ho dokážeme aj udržať. Ak by som mal menovať čo sme dokázali, bude to najmä projekt Necpalský prameň, postavili sme niekoľko knižných búdok Ďakujem, sused a rozbehli sme celoštátnu súťaž Slovak Night Photo. No a samozrejme sme založili a prevádzkujeme web s dobrými správami z Turca, na ktorom ste práve teraz.

 

Príde nový projekt

 

Novinkou pre rok 2017 je obnova projektu Tankodrom, ktorý je o ceste z I/65 na úseku Príbovce - Diviaky. Práve tento mesiac na ňom pracujeme. Nebudete tomu veriť ale „oni“ nám naozaj chcú ten tankodrom na jar začať opravovať. Máme pripravené nové „diaľničné nálepky“, takže rozhodne neváhajte s ich kúpou, sú totiž jediné na Slovensku. Objednať si ich môžete na webe www.tankodrom.sk a získané financie poslúžia na vybavenie našej novej kancelárie. Pripravujeme však aj jednu veľkú vec. Rozsvietime múzeum. Máme pripravený projekt na obnovu osvetlenia fasády budovy Slovenského národného múzea na Malej hore v Martine. Čakáme len kým opadne sneh, aby sme mohli začať s realizáciou tejto aktivity. O všetkom sa dozviete včas.

 

Mám rád náročné veci

 

Hľadám riešenia aj tam, kde sa už v podstate "nedajú" nájsť. Ak poznáte niekoho, kto hovorí, že sa niečo nedá, pošlite ho ku mne. Mám rád kreativitu, no vyžaduje si čas. Kreativita na počkanie nefunguje, ja si radšej k veciam sadnem a uvažujem nad nimi. A nemám rád, keď mi do toho niekto rozpráva :)

 

Náročné plány

 

Ak niečo neurobíte dnes, konkurencia je deň pred vami. Zvykol som si na to, že Turiec je komplikovaný región. Nefungujú tu dobre veci, napríklad ako v Banskej Bystrici či Bratislave. Máme na čom pracovať. Keby som mal niečo vyzdvihnúť, bude to naše zázemie. Musíme vybaviť kanceláriu, byť priestorom pre ľudí a byť otvorení verejnosti, aby nás mohol kedykoľvek prísť ktokoľvek pozrieť a požiadať o pomoc či spoluprácu alebo si dať u nás raňajky a porozprávať sa o kreatívnych nápadoch.

 

Mnohí sa pýtate na môj voľný čas...

 

Voľný čas si veľmi vážim. Je. Ona. Motivuje ma. Keby som to mal aspoň trochu rozšíriť, tak sa učím jazdiť na koni, rád chodím lyžovať na Martinky. A pijem kávu :)

 

Čo vlastne v Turci chýba

 

Turiec má potenciál. Problém je, že je tu nejaká zlá „karma“. Nemôžete robiť dobre všetko, pretože najlepší môžete byť len vo veciach, ktoré robíte viac ako 10 000 hodín, to je manažérska štatistika. A Turcu chýba dobrý manažment regiónu. Existujú desiatky tlačených materiálov, plánov, stratégií ale všetko to je práca pre prácu. Ja akceptujem iba výsledky nie „rozprávačov“. Naše METRO sa bude snažiť plány a nápady realizovať do viditeľných výsledkov. V tom môžeme byť ukážkoví, pomôžeme tak celému regiónu – v kultúre, turizme aj podnikateľskom prostredí. A veľmi ocením, ak nás ľudia podporia.

 

S čím by ste mohli pomôcť

 

Rozdelil by som to na dve úrovne. Potrebujeme komplet zariadiť kanceláriu združenia METRO a zabezpečiť jej prevádzku. Na tento účel začneme robiť koncom januára zbierku na sumu 10 000 eur. Informácie budú čoskoro uverejnené všade, kde to bude možné. A osobne, ak to môžem nazvať pomocou, potrebujem viac voľného času. V minulom roku som mal presne šesť dní voľna, víkendy a sviatky neexistovali. Ľudia mi moc nedali priestor na oddych :) A preto som sa rozhodol to tento rok zmeniť. Cez víkendy už nepracujem, rozhodne chcem aj dovolenku. Napriek tomu však zaberieme. Mám väčší tím ľudí a sú naozaj šikovní v tom, čo robia.

Ohodnoťte blog:
31
Martin má cenné nálezisko, ako sa k nemu postavíme...