Dr. Milan Horňák

Pracujem ako archeológ a skúmam minulosť nielen Turčianskej kotliny.

Tajomná história Turca: Stredoveký hrádok v Podhradí

Tajomná história Turca: Stredoveký hrádok v Podhradí

V lesoch Turčianskej kotliny sú okrem prírodných krás skryté dávne stopy osídlenia našich predkov. Dlhé letné dni sú stvorené, aby ste odhalili tieto tajomné miesta. Na krátko vám ich skúsim predstaviť. Prvým miestom bude Stredoveký hrádok v Podhradí.

 

Snáď len jedna obec v Turci sa môže pochváliť, že v jej katastri sa nachádzajú dva stredoveké hrady. Netreba dlho uvažovať, ktorá to je. Prezrádza ju už jej samotný názov – Podhradie. Dnes si povieme niečo viac o hrádku, ktorý sa nachádza priamo v dedine.

 

 

Výrazný kužeľovitý kopec týčiaci sa nad stredom dediny, je dobrým ukazovateľom v krajine. Stačí ho len sledovať, a pekne po lúke sa dostaneme ku hrádku. Jeho rozmery sú približne 50m x 50m s výraznou umelo upravenou kužeľovitou centrálnou časťou. Na jej vrchu sa nachádzala okrúhla murovaná veža. Z tejto veže sa na hrádku zachovali impozantný základ o veľkosti 6 m v priemere a šírke múrov do 1 m.

 

 

Archeologický výskum, ktorý sme tu realizovali v roku 2013, poukázal na absenciu sutín. Predpokladáme, že vežu, potom čo prestala slúžiť svojmu účelu, rozobrali a takto získaný kameň použili na stavbu iných stavieb.

 

 

V spodnej časti hrádku sa nachádzali dve, dnes už zasypané priekopy , ktoré chránili hrádok

 

 

A čo vieme o samotných dejinách hrádku? Veľa toho nie je. Na základe archeologických nálezov môžeme predpokladať, že bol pravdepodobne postavený v 15 storočí, v čase bojov s bratríkmi, vtedajším vlastníkom Sučianskeho hradu Pongrácom z Mikuláša.

 

Jeho hlavná funkcia bola strážiť obchodnú cestu MAGNA VIA, ktorá prechádzala v jeho tesnej blízkosti. Inými slovami povedané, fungoval ako vojenská pevnôstka, ktorá zo severnej strany predstavovala prvú obrannú líniu Sklabinskému hradu, ktorý sa nachádza cca 10 km južným smerom.

 

Hrádok vznikol vo vojnových časoch a vo vojnových časoch aj zanikol. Zničený bol počas vojenského zásahu kráľa Mateja Korvína v roku 1488. Následne už nebol obnovený, a stihol podobný osud ako Sučiansky hrad, ktorý sa nachádza „o kopec vyššie“ na Vrchmúre. Ale o tom až v ďalšom blogu.

Ohodnoťte blog:
10
Sme takí, akí sme...
Cesta 1/65 ukázala, že Turiec má málo aktívnych ob...

Príbuzné blogy