Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

ODKAZY IV. - Koncert venovaný spomienke na prvú odborne vzdelanú archivárku na Slovensku, Marii Jeršovú-Opočenskú

V sobotu 30. septembra o 19.00 hod. sa vo vstupnej dvorane Slovenského národného múzea v Martine (Malá hora 2) uskutoční druhý hudobný večer projektu Odkazy IV., ktorý bude venovaný prvej profesionálnej archivárke na Slovensku, Marii Jeršovej-Opočenskej. 

Počas večera zaznie monoopera „The Revelation of St. John“ slovenského skladateľa Petra Martinčeka (1962 – 2021), ktorá patrí medzi jedinečné hudobné diela slovenskej opernej tvorby v kontexte „minimal music“. Ide o jedinú monooperu slovenského autora, kde sa na javisku stretá jeden spevák a sólo klavír.

Libreto čerpá z biblického, novozákonného textu Zjavenie Jána (ktoré je jedným z najčítanejších dokumentov Novej zmluvy) a je napísané v anglickom jazyku.  V postave svätého Jána sa predstaví slovenský tenorista Vladimír Šlepec za klavírneho sprievodu Markusa Urbasa.

Inscenačným zámerom režisérky Zuzany Galkovej je pozrieť sa na biblické motívy a kontroverzný príbeh proroka Jána očami moderného človeka 21. storočia, ktorý je často vystavený proroctvám a novodobým prorokom. Scénické spracovanie monoopery „The Revelation of St. John“  zaznie ako slovenská premiéra.

Hlavným organizátorom projektu Odkazy IV. je Združenie turčianskych muzikantov a spoluorganizátorom je Štúdio Pivnica. Projekt je realizovaný v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine - Múzeom kultúry Čechov na Slovensku a finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Budeme radi, ak sa tento večer rozhodnete stráviť spolu s nami. Tešíme sa na Vašu spoločnosť!


Reklama

Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Meteoradar