Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Dnes tovariš, zajtra majster

16. jún, 10:00 - 16:00

Objavte zabudnuté remeslá so šikovnými „tovarišmi“ – študentkami a študentmi stredných škôl. Svoje majstrovstvo Vám predvedú počas podujatia Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny v nedeľu 16. júna 2024.

Počas programu od 10.00 do 16.00 hod. vás zoznámia s niektorými tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. S ukážkami svojich prác sa predstavia študenti zo Školy umeleckého priemyslu Ružomberok, Strednej odbornej školy strojníckej Kysucké Nové Mesto a Strednej odbornej školy obchodu a služieb Martin. Návštevníci budú mať okrem iného aj možnosť získať informácie o študijných odboroch a zameraniach prezentujúcich sa škôl.

Program podujatia Dnes tovariš, zajtra majster bude prebiehať ako tvorivá dielňa, kde sa v úlohe animátorov predstavia zručné študentky a študenti. Spolu s nimi si vyskúšate niektoré, mnohokrát už zabudnuté techniky – zhotovenie drevenej hračky a maľbu na textil. Šikovné ruky návštevníkov sa môžu zapojiť aj do „chlapskej“ práce v kováčskej vyhni alebo uvidieť brúsenie nožov na ručnom brúse. Študenti SOŠ obchodu a služieb Martin sa pochvália pravou ovocnou limonádou a kysnutými koláčmi, ich spolužiaci predvedú ukážky prác knihárov a polygrafov.

Okrem tovarišov sa tento rok na podujatí predstavia aj majstri ľudových remesiel, ktorí návštevníkom predstavia dnes už mnohokrát zabudnuté techniky, akými sú paličkovanie, dlabanie korýt, mokré a suché plstenie z ovčej vlny a tradičný spôsob drôtovania. Majstri tak predvedú remeslá, ktoré sa postupom času vytrácajú z učebných osnov stredných odborných škôl.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou jubilejného 40. ročníka Turčianskych slávností folklóru organizovaných Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine, ktoré vyvrcholia v Múzeu slovenskej dediny v rovnaký deň. V hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny a súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti z Turca a ako hosť folklórny súbor Marína zo Zvolena.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.


Reklama

Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM