Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

4.8/5 hodnotení (5 volieb)
Múzeum kultúry Čechov na Slovensku

História a poslanie

 

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku je stálou expozíciou SNM v Martine, ktorá približuje osobité životné prostredie a dielo manželov Anny a akademika Jiřího Horákovcov, významných osobností dokumentujúcich tradície vzťahu Čechov a Slovákov. Príležitostnými výstavami systematicky mapuje život a dielo významných českých osobností vo vzťahu k Slovensku i spôsob života českej menšiny u nás.

 

Stále expozície

 

Do autentického prostredia staromartinskej kultúrnej domácnosti vás zavedie Múzeum kultúry Čechov na Slovensku.

 

Na osobitom čare domu sa podpísala i jedna z majiteľov Anna Horáková – Gašparíková, správkyňa osobného archívu prvého prezidenta ČSR T. G. Masaryka. Aj preto bol dom „Horákovcov“ miestom, kde sa pri čaji vášnivo diskutovalo na rôzne kultúrne i politické témy. Stála expozícia je venovaná životu a dielu dvoch významných osobností (pôvodných majiteľov objektu), ktoré napĺňali ideu a tradície spolužitia českého a slovenského národa. Expozícia bola sprístupnená v novembri 1999.

 

Anna a Jiří Horákovci

 

PhDr. Anna Horáková-Gašparíková bola dcérou martinského národovca Jozefa Gašparíka – Leštinského, jednou z prvých slovenských historičiek a správkyňou osobného archívu prvého prezidenta spoločného štátu Čechov a Slovákov, Tomáša Garriguea Masaryka. Akademik Jiří Horák patril k najvýznamnejším predstaviteľom československej folkloristiky v druhej polovici 20. storočia.

Otváracie hodiny

 • Utorok: 12.00 - 16.00

  Streda: 12.00 - 16.00

  Štvrtok: 12.00 - 16.00

  Piatok: 12.00 - 16.00

   

  Posledný vstup pre návštevníkov je 30 minút pred koncom otváracích hodín. 

Adresa

 • Názov: Martin
 • Ulica: Moyzesova 11
 • PSČ: 03601
 • Časť: Centrum

Kontakt

 • Tel.: +421432456111
 • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa