Múzeum kultúry Rómov na Slovensku

0.0/5 hodnotení (0 volieb)

História a poslanie

 

Múzeum je špecializovanou zložkou SNM v Martine. Toto pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou sa začalo formovať na pôde Etnografického múzea v Martine, ako Dokumentačné centrum rómskej kultúry na Slovensku v roku 2002. Po transformácii v roku 2004 je dokumentačným a vedecko-výskumným múzejným pracoviskom, ktoré v rámci profilácie múzea kladie dôraz na akvizičnú, metodicko-odbornú a kultúrno-výchovnú činnosť. Prezentuje rómsku kultúru a informuje o jej špecifikách.          
Jeho cieľom je zhromažďovať, vedecky a odborne spracovávať, využívať, sprístupňovať a prezentovať hmotné dokumenty nielen so zreteľom na slovenský národ a Slovákov žijúcich v zahraničí, ale aj so zreteľom na etnické spoločenstvá, ktoré žili a žijú na území Slovenska. V súčasnosti sídli v areáli SNM v Martine - Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v objekte zemianskej kúrie z Blážoviec.

 

Stále expozície

 

Expozícia Romano drom / Cesta Rómov prezentuje pôvod a dejiny Rómov od odchodu ich predkov z indickej pravlasti až po príchod do Európy. Osobitnú pozornosť venuje historicite prítomnosti Rómov na území Slovenska a dopadu prelomových historických udalostí na ich spoločenstvo. Podstatná časť expozície je venovaná tradičnej kultúre a spôsobu života Rómov.

Otváracie hodiny

 • november - apríl: denne okrem pondelka a soboty od 10.00 - 14.30

  máj - jún: denne okrem pondelka od 09.00 - 18.00

  júl - august: denne od 09.00 - 18.00

  september - október: denne okrem pondelka od 09.00 - 17.00

   

  Posledný vstup s lektorským výkladom vždy 90 min. pred koncom otváracích hodín.

Adresa

 • Názov: Martin
 • Ulica: Jahodnícke háje pri Martine
 • PSČ: 03601
 • Časť: Jahodníky

Kontakt

 • Tel.: +421434383294
 • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa