Múzeum slovenskej dediny

4.5/5 hodnotení (2 volieb)
Múzeum slovenskej dediny

História a poslanie

 

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Slovenské národné múzeum v Martine ho buduje od druhej polovice 60. rokov 20. storočia ako celoslovenskú expozíciu tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V jeho expozičnom areáli je na ploche 15,5 ha nateraz sústredených takmer 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Kysuce – Podjavorníky, Orava, Turiec, a Liptov. Prvý krát bolo múzeum sprístupnené návštevníkom v roku 1972.

 

Stále expozície

 

V areáli múzea sa nateraz nachádza takmer 150 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Časť objektov je interiérovo zariadená a sprístupnená návštevníkom. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb.

 

Do súčasnosti je v rámci celkovej expozície interiérovo a exteriérovo zariadených 25 expozičných objektov. V regióne Orava patrí k najpozoruhodnejším zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748. V centre areálu je situovaný turčiansky región, ktorého dominantu tvorí drevený rímskokatolícky kostol z Rudna z roku 1792. K unikátnym stavbám patrí aj filagória zo Slovenského Pravna s cennými interiérovými maľbami z roku 1792 a rekonštruovaný objekt voziarne z Moškovca. Pozoruhodným je objekt z Turčeka, ktorý predstavuje spôsob života a bývania karpatských Nemcov z kremnickej oblasti z konca 30. rokov 20. storočia. V areáli sídli aj Múzeum kultúry Rómov na Slovensku so stálou expozíciou.

Otváracie hodiny

 • november - apríl: denne okrem pondelka a soboty od 10.00 - 14.30

  máj - jún: denne okrem pondelka od 09.00 - 18.00

  júl - august: denne od 09.00 - 18.00

  september - október: denne okrem pondelka od 09.00 - 17.00

   

  Posledný vstup bez lektorského výkladu vždy 30 min. pred koncom otváracích hodín.

  Posledný vstup s lektorským výkladom vždy 90 min. pred koncom otváracích hodín.

Adresa

 • Názov: Martin
 • Ulica: Jahodnícke háje pri Martine
 • PSČ: 03680
 • Časť: Jahodníky

Kontakt

 • Tel.: +421432458111
 • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa