Turčianska galéria

0.0/5 hodnotení (0 volieb)
Turčianska galéria

História a poslanie

 

V roku 1933 bola v budove Slovenského národného múzea otvorená prvá slovenská obrazáreň pod názvom Národná galéria slovenská. Aj v  rokoch 1952 – 1955 sa Martin intenzívne usiloval o vznik krajskej galérie. Uplynulo 30 rokov, kým mesto získalo svoju galériu. Svoju samostatnú pozíciu si galéria obhájila ako Galéria výtvarného umenia v Martine roku 1983 a o rok neskôr zmenila svoj názov na Turčianska galéria. Sídlom Turčianskej galérie je od roku 1987 budova župného domu, ktorá bola postavená koncom 17. storočia a dokončená v roku 1772. Galéria svojimi prezentačnými aktivitami pravidelne reaguje na výročia a životné jubileá výtvarníkov spätých s mestom Martin a regiónom Turiec a predstavuje tvorbu turčianskych výtvarníkov rôznych generácií prostredníctvom komorných autorských výstav, rozsiahlych retrospektív alebo kolektívnych prezentácií salónneho typu. Okrem výstav venovaných regionálnym tvorcom prezentuje galéria i tvorbu etablovaných slovenských a českých výtvarníkov, ale nezanedbáva ani najmladšiu generáciu umelcov. 

 

Stále živá expozícia

 

Stále živá expozícia Turčianskej galérie predstavuje výber diel dokumentujúci výtvarné umenia 20. storočia v turčianskom regióne. Idea stále živej expozície odkazuje k otvorenosti celého konceptu výstavy, do ktorého je možné neustále vstupovať. Jednotlivé diela sa tak môžu obmieňať v kratších časových etapách, čím budeme mať možnosť vidieť viac rôznych artefaktov v rôznych nových kontextoch a celkoch. Súčasná expozícia rozdelená do šiestich komorných miestností sa zameriava hlavne na plošné média maľby a kresby cez jej umeleckohistorické etapy, či umelecké skupiny autorov. Architektúra priamočiaro nadväzujúcich miestností predurčuje aj linearitu chronológie jednotlivých tematických okruhov.

 

Nosné projekty

 

Bienále fantázie – najstaršia medzinárodná súťaž a interaktívna výstava detskej výtvarnej tvorby na Slovensku pre deti z celého sveta. Jej cieľom je rozvíjať výtvarný talent a najmä svet fantázie dieťaťa nezávisle na rozdielnosti kultúrnych zvykov rôznych národov.

 

Socha v meste – riešenie verejného priestoru mesta Martin sochou v rôznom vizuálnom ponímaní.

 

Trienále umenia knihy - výstavný projekt s názvom Trienále umenia knihy  sa snaží upriamiť pozornosť na súčasné trendy príťažlivého fenoménu tzv. autorskej knihy.  V projekte sú prezentované knihy, ktoré prekračujú rámec klasických výtvarných médií a spĺňajú atribúty interdisciplinárneho výtvarného produktu (kniha ako video, akcia, performance, ...).

Otváracie hodiny

 • Pondelok: zatvorené

  Utorok: 08.00 - 17.00

  Streda: 08.00 - 17.00

  Štvrtok: 08.00 - 17.00

  Piatok: 08.00 - 17.00

  Sobota: 11.00 - 17.00

  Nedeľa: 11.00 - 17.00

Adresa

 • Názov: Martin
 • Ulica: Daxnerova 2
 • PSČ: 03601
 • Časť: Centrum

Kontakt

 • Tel.: +421434224448
 • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa