Turany

4324 obyvateľov

4.0/5 rating 1 vote
Turany

História mesta

 

Na území Turian existovalo sídlisko púchovskej kultúry z prelomu letopočtov. Osada sa na tomto mieste písomne spomína od roku 1319. V roku 1397 kráľ Žigmund Luxemburský Turanom udelil mestské výsady. Neskôr obec daroval zemanom z Pláštoviec a Bátoviec, a tak sa Turany vyvíjali ako zemepanské mestečko.

 

V 16. storočí patrilo hradu Sklabiňa. Hlavným zamestnaním miestneho obyvateľstva bolo pastierstvo, pltníctvo a spracovanie dreva.Okrem tradičných činností sa obyvatelia venovali aj kachliarstvu, výrobe tehál a škridiel, košikárstvu, tkáčstvu a výšivkárstvu. V roku 1801 Turany vyhoreli. Podobne ako ďalšie turčianske obce, aj Turany podporovali hurbanovské povstanie v rokoch 1848 – 1849. V roku 1862 sa tu hralo prvé slovenské ochotnícke divadlo.

 

Erb

Hovoriaci erb bol vytvorený v roku 1991 s prihliadnutím na historickú pečať obce (hviezdy).

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Pýchou obce je jedna z najcennejších umeleckých pamiatok Turca – gotický rímskokatolícky Kostol sv. Gála zo 14. storočia s krásnym neskorogotickým krídlovým oltárom z konca 15. storočia. Oltár pochádza zo Spišského Štvrtka a do Turian ho preniesli zo Spišskej Kapituly. Tolerančný evanjelický kostol pochádza z roku 1786.

 

Významnou stavbou bola aj synagóga z 19. storočia v centre obce, ktorá bola v 80-tch rokoch asanovaná. Zachovaný ostal ohradený židovský cintorín na okraji obce. Miestne múzeum uchováva a prezentuje verejnosti dokumenty približujúce históriu a súčasnosť Turian. Súčasťou múzea je aj zaujímavá zbierka fauny a flóry turianského chotára.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Z obce pochádza predstaviteľ moderného slovenského maliarstva Miloš Alexander Bazovský, ktorého busta je umiestnená pred mestským úradom.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Milovníci pešej turistiky poznajú najmä miestnu časť Trusalová. Nachádza sa tu autokemping, ktorý je ideálnym východiskom túr do oblasti Chlebu a Veľkého Kriváňa. Nachádza sa tu i chránené rašelinisko Goľove mláky.

 

Súčasnosť mesta

 

Tradícia ochotníckeho divadla, ktorého počiatky siahajú do roku 1862 v súčasnosti stagnuje. V obci pôsobí viacero športových spolkov, strelecký aj šachový klub.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.turany.sk

Adresa

  • Názov: Turany
  • Ulica: Ul. Osloboditeľov č. 83/91
  • PSČ: 03853
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434292400
  • Mobil: +421905933435
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa