Turčianske Teplice

6 504 obyvateľov

3.5/5 hodnotení (4 volieb)
Turčianske Teplice

História obce

 

Turčianske Teplice boli oddávna pre svoju polohu, ale najmä pre vysokú liečivú silu prírodných prameňov, strediskom návštev domácich i zahraničných hostí. Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. Prvá písomná zmienka o meste, resp. o teplých prameňoch pochádza z roku 1281.

 

V roku 1533 sa Turčianske Teplice stali majetkom mesta Kremnice. Kremnica sprístupnila pramene všetkým vrstvám spoločnosti a začala kúpele nielen využívať, ale aj budovať. Aj keď boli teplické liečivé pramene známe a navštevované, predsa sa túžby Kremnice, postaviť v Turčianskych Tepliciach vhodné budovy na ubytovanie hostí, splnili až v 19. storočí. Postupne sa začali budovať a rozrastať.

 

V roku 1949 sa Kremnica vzdala svojich práv na kúpele a vznikli Československé štátne kúpele a žriedla. V Turčianskych Tepliciach sa ako v jediných kúpeľoch na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest. S úspechom sa tu liečia i choroby pohybového ústrojenstva. Turčianske Teplice vždy predstavovali aj administratívne a kultúrne centrum horného Turca a sú sídlom okresu.

 

Erb

 

Nový erb. Tri ruže sú prevzaté z erbu Turčianskej župy, čím tvoria hovoriaci prvok, zvlnené pásy symbolizujú liečivú vodu miestnych kúpeľov.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Kúpeľný komplex tvorí niekoľko rokokovo-klasicistických stavieb, z ktorých najstaršie pochádzajú zo 16. storočia. V roku 1885 kúpele rozšírili o neskoroklasicistickú kupolovitú stavbu Modrého kúpeľa. Neskôr pribudol aj kúpeľný park.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Rodákom z Turčianskych Teplíc bol maliar a grafik Mikuláš Galanda.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Mesto je vďaka kúpeľom, klimatickým podmienkam a bohatstvu krás okolitej prírody ideálnym miestom na oddych, rekreáciu a regeneráciu. V lete ponúka termálne kúpalisko, minigolfové ihrisko, tenisové dvorce, široké možnosti pre pešiu turistiku a cykloturistiku, v zime zas umelú ľadovú plochu, okolité lyžiarske svahy s vlekmi a kvalitné bežecké trate.

 

Súčasnosť obce

 

Mesto prevádzkuje kino TURIEC, divadelnú sálu, kultúrne domy, mestskú knižnicu a Galériu Mikuláša Galandu. Z tradičných podujatí nemožno opomenúť Dni mesta a Hornoturčianske dožinkové slávnosti, ktoré sú v posledných rokoch spojené s Medzinárodným folklórnym festivalom Bukovinské stretnutia. 

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.turciansketeplice.sk

Adresa

  • Názov: Turčianske Teplice
  • Ulica: Partizánska 1
  • PSČ: 03901
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434906011
  • Mobil: +421905522500
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa