Čremošné

82 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (2 volieb)
Čremošné

História obce

 

Najstaršia písomná zmienka o obci pochádza z roku 1340. Archeologické nálezy potvrdzujú, že už niekoľko desiatok rokov predtým na tomto území boli bane na zlato, v ktorých sa ťažila ruda počas ďalších storočí. Na toto územie hájskeho panstva prišli nemeckí kolonizátori, pochádzajúci z baníckeho mesta Kremnice.

 

Podľa starších záznamov sa tunajší osadníci zaoberali tesárstvom, pálením vápna aj drevárskeho uhlia, čižmárstvom, tkáčstvom, mlynárstvom a všeobecne poľnohospodárstvom. Čremošné sa zapísalo do dejín slovenského národa v roku 1944, keď sa tu rozhodlo o vyhlásení SNP.

 

Erb

 

Erb bol vyhotovený podľa obecnej pečate z 18. storočia s hovoriacim motívom stromu čremchy, doplneným o dva charakteristické listy tejto dreviny.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Udalosti SNP pripomína pamätný zrub, ktorý dodnes stojí v neďalekej Žarnovickej doline. Dodnes v Čremošnom možno vidieť dochované zvyšky ľudovej architektúry zosúladené s peknou okolitou prírodou.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Pod obcou sa rozprestierajú Malé a nad ňou Veľké Čremošnianske lazy - trávnaté chrbty, odkiaľ je pekný výhľad na všetky svetové strany. Do blízkej Medvedej doliny sa dá prejsť skráteným chodníkom za 15 minút od poslednej autobusovej zástavky z centra obce.

 

Súčasnosť obce

 

Pri vstupnej časti do obce sa rozkladá salaš, v ktorom dostať výrobky z ovčieho syra. Darí sa tu včelárom. Čremošňania nezabúdajú ani na ľudové zvyky, tradície a najmä obľúbené fašiangové, májové a príležitostné zábavy, ktoré viackrát v roku organizuje miestny požiarny zbor.

 

Zaujímavosťou je aj železničná trať, ktorá prechádza popod Čremošné do Banskej Bystrice. Pretína 22 tunelov, vrátane najdlhšieho na Slovensku – Čremošnianskeho s dĺžkou 4.697 m.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: http://www.cremosne.ocu.sk/

Adresa

  • Názov: Turčianské Teplice
  • Ulica: Čremošné 4
  • PSČ: 039 01
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434922783
  • Mobil: +421908985909
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa