Ďanová

557 obyvateľov

4.3/5 hodnotení (4 volieb)
Ďanová

História obce

 

S pôvodným názvom Janova Ves sa osada spomína v roku 1252. Obec bola založená v Sebeslavskom chotári ako zemianska kúria. Neskôr sa dostala do závislosti od Blatnického hradu a stala sa poddanskou obcou. Pri Blatnickom potoku v minulosti stáli dva mlyny a píla, fungovala tu i malá tehelňa.

 

V obci zriadili kováčsku vyhňu, rozvíjala sa tu aj tkáčska výroba. Ďanová bola v Turci známa ako obec s bohatou olejkárskou a šafraníckou tradíciou. V roku 1895 vznikol v obci dobrovoľný hasičský zbor, ktorý pomáhal pri likvidácii požiarov a ochrane majetku občanov.

 

Erb

 

Erb vychádza z erbového pečatidla zo 17. storočia. Za povšimnutie stojí nezvykle znázornené ostrie radlice.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Vzácnou pamiatkou je zvonica z 19. storočia, na ktorej sa ručne zvonilo. Osobitosťou Ďanovej sú pivnice postavené na kopci mimo obce, ktoré vybudovali pre často zamokrené pozemky a vysokú hladinu spodnej vody v obci. Dodnes slúžia občanom na uskladnenie zemiakov a zeleniny.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

V obci sa nachádza rodný dom akademika prof. Otta Jaroslava Vrtiaka, ktorý bol rektorom  na VŠV v Košiciach. 

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Južne od obce sa nachádza Ďanovský rybník, ktorý pripomína z výšky veľké srdce. V šesťdesiatych rokoch sa tu ťažila rašelina a tak vznikol rybník do ktorého rybári napustili ryby. V roku 2005 bol vyčistený a prehĺbený.

 

Súčasnosť obce

 

V súčasnosti v obci pôsobí rybársky zväz, ktorému patrí ďanovský rybník a každý rok organizuje súťaž v love rýb. Od roku 2009 na tomto rybníku prebieha celoslovenská súťaž – Turčiansky amatérsky triatlon /TAT/ 

 

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: http://www.danova.sk/

Adresa

  • Názov: Ďanová
  • Ulica: Ďanová 22
  • PSČ: 03842
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434294184
  • Mobil: +421905454200
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa