Folkušová

141 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (3 volieb)
Folkušová

História obce

 

Osada Folkušová, ktorá vznikla ako zemianska osada v chotári susedných Sebeslaviec, sa v písomných dokumentoch spomína v roku 1331. V tom čase patrila Folkušovi, neskôr viacerým zemianskym rodinám - Durdíkovcom, Lučnovcom, Thomkovcom a Benickovcom. V 18. storočí tu mali majetky Prónayovci.

 

Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. V obci boli rozvinuté remeslá (kožušníctvo, košikárstvo, tkáčstvo). Poľnohospodárstvo zostalo hlavným zamestnaním aj za I. ČSR. Obyvatelia sa zapojili do SNP. V obci mal sídlo partizánky štáb Viktorova. Obec bola vyznamenaná Radom Červenej hviezdy.

 

Erb

 

Úzke spojenie rodu Folkušovských z Folkušovej s obcou bolo dôvodom na osvojenie si rodového erbu a jeho konštituovanie ako obecného erbu.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Spomienkou na bývalých majiteľov je kúria zo začiatku 17. storočia, ktorá bola neskôr prebudovaná. Zo sakrálnych pamiatok zaujme baroková zvonica z roku 1782 a v roku 1926 obnovená kaplnka, ktorá bola postavená v historizujúcom štýle.

 

Súčasnosť obce

 

Každoročne sa v obci konajú bežecké preteky Folkušovská sedmička. Pri príležitosti výročia SNP sa organizuje futbalové stretnutie ženatí - slobodní. Cez Folkušovú vedú trasy cyklistických pretekov Turčiansky amatérsky triatlon. Okrem toho sa každý rok na Štedrý deň koná Vianočný futbal.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: http://www.folkusova.sk/

Adresa

  • Názov: Príbovce
  • Ulica: Folkušová 11
  • PSČ: 03842
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434296186
  • Mobil: +421908227226
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa