Lipovec

949 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Lipovec

História obce

 

Predpokladá sa, že Lipovec existoval už v polovici 13. storočia, aj keď prvá písomná zmienka je z roku 1374. Lipovec bol čisto kuriálna osada, sídlo rodu Lipovský-Lamoš. Rodina Lipovských-Lamošovcov bola majiteľom obce do 19. storočia. Obec často ohrozovali povodne na Váhu. Po Prvej svetovej vojne bol oproti Vrútkam zhotovený prievoz na prepravu občanov Lipovca hlavne za zamestnaním. Pri výstavbe vodného diela Krpeľany (prívodný kanál k vodnej elektrárni, Krpeliansky kanál) bol cez rieku Váh zhotovený dočasný drevený most, ktorý bol zničený povodňou v roku 1958. Následne bol postavený nový most, ktorý slúži verejnosti až do dnešných čias. Počas SNP obyvatelia podporovali povstalcov. Pri bojoch o Strečiansky priesmyk boli v roku 1944 vypálené tri štvrtiny všetkých stavieb v dedine. Jej obnova trvala 3 roky. Výstavba vodného diela koncom päťdesiatych rokov 20. storočia rozdelila obec kanálom na hornú a dolnú časť.

 

Erb

 

Klenot rodového erbu Lamošovcov vychádza z pečate používanej na overovanie obecných písomností.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

V lese nad obcou stojí pamätník obetiam druhej svetovej vojny. Pamätník na Panošinej dal v roku 1948 postaviť pán Ernest Lamoš Beňovský, na počesť neznámeho bojovníka, ktorý zahynul v bojoch počas II. svetovej vojny. Stavbu realizoval staviteľ Ladislav Veserle za pomoci občanov Lipovca.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Z Lipovca vychádza turistický chodník, ktorý cez Panošinú vedie ku Chate na Kľačianskej Magure. V  letných mesiacoch sú často navštevovanou lokalitou aj jazerá pri Lipovci.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí ochotnícky divadelný súbor, ktorého začiatky siahajú do roku 1933. Klub slovenských turistov TJ Dynamo Lipovec pôsobí v obci od roku 1971, kedy bol založený turistický oddiel.

 

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: www.lipovec.sk

Adresa

  • Názov: Vrútky
  • Ulica: Hrabiny 290
  • PSČ: 038 61
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434284335
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa