Šútovo

503 obyvateľov

5.0/5 hodnotení (2 volieb)
Šútovo

História obce

 

V chotári Šútova sa našli zvyšky sídliska púchovskej kultúry z prelomu letopočtov. Prvá písomná zmienka o osade pochádza z roku 1403. Pôvodne patrilo Šútovo Sučianskemu hradu, neskôr sklabinskému panstvu a do 20. storočia tu mali majetky Révayovci. V obci kedysi fungovali mlyny a vyhne, miestni obyvatelia sa zaoberali aj košikárstvom. Dedina bola známa aj chovom oviec. Za I. ČSR pracovali obyvatelia ako roľníci, lesní a železniční robotníci. Obyvatelia sa zapojili do SNP.

 

Erb

 

Drevorubačská symbolika vychádza z odtlačku pečatidla obce z 18. storočia.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Pôvodnú zástavbu tvorili zrubové trojpriestorové obielené domy z 19. storočia.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Šútovo je známe ako turistické východisko do atraktívnej Šútovskej doliny. Súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie je Šútovský vodopád a tiesňava Tesnô. Turistická trasa po prechode Šútovskou dolinou pokračuje  cez oblasť Mojžišových prameňov pod hlavný hrebeň Krivánskej Fatry a k chate pod Chlebom. Medzi Šútovom a hlavnou cestou spájajúcou Kraľovany so Žilinou sa nachádza ešte jedna prírodná zaujímavosť – Šútovská epigenéza. Ide o geomorfologicky významnú lokalitu, ktorá je príkladom špecifickej formy riečnej erózie v Západných Karpatoch.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Adresa

  • Názov: Šútovo
  • Ulica: Fatranská 88
  • PSČ: 03854
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434295167
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa