Trebostovo

538 obyvateľov

4.3/5 hodnotení (4 volieb)
Trebostovo

História obce

 

Obec sa po prvý raz písomne spomína v roku 1262. Rozvinuté sídelné pomery v tejto oblasti už pri darovaní majetku zoborským benediktínom v r. 1113 dovoľujú predpokladať, že Trebostovo i susedné Trnovo v tom čase nielenže existovali, ale ich existenciu treba posunúť do 11. storočia. Trebostovo bolo kráľovským majetkom a do roku 1389 prináležalo Sklabinskému hradu. Od konca 15. storočia patrilo panstvu Blatnica. Obec sa stala sídlom jednej vetvy rodiny Révayovcov. V období rozvoja olejkárstva s šafraníctva sa aj v Trebostove živila podomovým obchodom značná časť obyvateľstva. Obdobie po prvej ČSR znamenalo pre obyvateľov obce kvalitatívny nárast po stránke politickej, kultúrnej a vzdelanostnej. Obyvatelia obce sa aktívne zapojili do príprav a bojov SNP a po oslobodení sa Trebostovo zmodernizovalo a postavili sa dôležité stavby.

 

Erb

 

Motív pozoruhodnej obecnej pečate z roku 1787 pripomína verš zo Skutkov apoštolov 20, 29 - 31 o falošných učiteľoch ako dravých vlkoch.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Výraznou dominantou obce je renesančný kaštieľ Révayovcov zo 17. storočia. Trojkrídlovú stavbu s mohutnými štvorcovými vežami na nárožiach pôvodne obkolesovala vodná priekopa. Dnes je kaštieľ v súkromných rukách a chátra. Nachádza sa tu i kúria zo 16. storočia, prestavaná v 18. a 19. storočí. Dnes je bez využitia a v narušenom stave. Na vrchole cintorína v blízkosti murovanej zvonice a barokovej pohrebnej kaplnky sa nachádza jedno z troch rodových mauzóleí Révayovcov v Turci.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Obec je východiskom výletov do oblasti lúčanskej Malej Fatry. Cyklotrasy vedú Trebostovskou dolinou popod Končiar.

 

 Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Dobrovoľný hasičský zbor, Futbalový klub, Jazdecký klub, Poľovnícke združenie Čechrenica a Klub Mladých, ktorý sa venuje organizovaniu rôznych kultúrnych podujatí.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: www.trebostovo.sk

Adresa

  • Názov: Trebostovo
  • Ulica: Hlavná 113/2
  • PSČ: 03841
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434294626
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa