Turček

648 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Turček

História obce

 

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1371. Už vtedy sa tu spomínajú dve osady, ktoré založili Nemci z Kremnice, a ktoré sa do roku 1951 vyvíjali ako samostatné obce, Dolný a Horný Turček. Pôvodné územie, kde vznikli obidva Turčeky, patrilo zemepánom z mútnianskeho panstva.

 

Po rozporoch medzi vlastníkmi tohto územia roku 1400 predali dedičské richtárstvo v Sklenom kremnickému mešťanovi Jánovi Langovi. Zanedlho po tomto skutku začali niekoľko storočí trvajúce spory medzi Kremnicou a čepčianskymi a mútnianskými zemanmi. Od roku 1502 patrila osada Kremnici.

 

V minulosti sa miestni obyvatelia zaoberali baníctvom, pálením dreveného uhlia, neskôr sa preslávili remeselnou výrobou dreveného náradia a čižiem. Počas revolučných rokov 1848 až 1849 sa v Dolnom Turčeku stretli 16. a 17. januára 1848 nemecké vojská. Bojovali tu i slovenskí dobrovoľníci s maďarskými vojskami. Ku koncu druhej svetovej vojny mnohých obyvateľov obce evakuovali.

 

Prevažná časť sa do obce nevrátila. Pri obci sa nachádza masový hrob 182 vlastencov, ktorí boli zavraždení kremnickým gestapom. Po druhej svetovej vojne boli z Turčekov vysťahovaní obyvatelia nemeckej národnosti a do opustených obydlí boli nasťahovaní Slováci z časti Oravy, ktorá pripadla Poľsku a v rámci repatriácie Slováci z Rumunska. V súčasnosti je v Hornom Turčeku vodárenská nádrž na zásobovanie deficitných oblastí Prievidze vodou.

 

Erb

 

Spojenie pečatných znamení niekdajšieho Horného Turčeka (18. stor. ) a Dolného Turčeka (18. stor. ), upozorňuje na miestne banícke a lesnícke tradície.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

V Hornom Turčeku sa nachádza vzácna technická pamiatka – vodovod z 15. storočia vedúci do Kremnických baní.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

V Turčeku sa nachádza niekoľko rekreačných zariadení. Obec ponúka viaceré turistické trasy a možnosti lyžovania. Vynikajúce podmienky poskytujú neďaleké lyžiarske strediská Krahule a Skalka.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí Telovýchovná jednota Tatran Turček, šachový klub, ako aj Dobrovoľný hasičský zbor.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: www.obecturcek.sk

Adresa

  • Názov: Turček
  • Ulica: Turček 123
  • PSČ: 038 48
  • Časť: Okres Turčianske Teplice

Kontakt

  • Tel.: +421434956560
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa