Turčianska Štiavnička

920 obyvateľov

4.0/5 rating 1 vote
Turčianska Štiavnička

História obce

 

Obec nesie stopy staroslovienskeho osídlenia. Ako osada sa po prvý raz spomína v roku 1474. Táto pôvodne poddanská obec patrila Sklabinskému hradu. V 16. až 19. storočí patrila Révayovcom a Ujhelyovcom. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a domácou výrobou plátna.

 

Erb

 

Červené a biele ruže sú inšpirované azda rodovým erbom Révajovcov, turčianskych županov a zároveň vlastníkov obce. Veľmi dekoratívna historická pečať obce z roku 1866 sa stala predlohou erbu, ktorý vznikol roku 1997.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Svedectvom minulosti je renesančný kaštieľ spomínaný v roku 1637. Má dve podlažia so 108 miestnosťami a vnútorné uzavreté obdĺžnikové námestie. Bol obývaný do roku 1944 a v súčasnosti chátra. Stojí na okraji anglického parku so zimnou záhradou. Prírodný park s rozlohou 80 ha založili koncom 18. storočia. Spestrený bol sadenicami s cudzokrajných drevín. V 19. storočí pribudlo oranžérium. Neďaleko kaštieľa sa nachádzajú pozoruhodné rybníky. Mauzóleum Révaiovcov je dominantou obecného cintorína.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Z Turčianskej Štiavničky pochádza básnik Ján Kostra, ktorého rodný dom sa nachádza neďaleko kaštieľa. Pochádza odtiaľto i proletársky básnik Andrej Hvizdák a básnik, prozaik a prekladateľ Juraj Kalnický.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Obec leží pri vyústení Kantorskej doliny do Turčianskej kotliny. V roku 1873 bol dokončený a upravený výkop ôsmich rybníkov na návrší Na Teplici. Z vodného systému situovaného pozdĺž potoka Kantor sa do súčasnosti zachovali tri vodné nádrže vrátane technológie z prelomu 19. a 20. storočia. Vodné nádrže sú kaskádovito usporiadané od svahu blízkeho kopca až po záhradne upravenú časť parku. Cyklotrasy vedú z Turčianskej Štiavničky na Sklabinský hrad alebo cez Borovú do Martina. 

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí folklórna skupina Turčianska Štiavnička. Obec pravidelne v lete organizuje obľúbené podujatie Štiavnický kotlík.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: www.turcianskastiavnicka.sk

Adresa

  • Názov: Turčianska Štiavnička
  • Ulica: Jána Kostru 92/76
  • PSČ: 03851
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434293429
  • Mobil: +421918639788
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa