Turčianske Jaseno

356 obyvateľov

5.0/5 rating 1 vote
Turčianske Jaseno

História obce

 

Oblasť bola osídlená už v laténskej dobe a včasnom stredoveku. Obec Turčianske Jaseno vznikla zlúčením samostatných kuriálnych dedín Dolné Jaseno a Horné Jaseno. Najstarší písomný doklad o Dolnom Jasene pochádza z roku 1249. Obec Horné Jaseno je písomne spomínaná od roku 1271. Obce boli majetkom rodu Jesenských a patrili k najväčším zemianskym osadám v Turci. Ešte aj v súčasnosti majú takmer dve tretiny obyvateľov priezvisko Jesenský.

 

Erb

 

Erb vznikol voľným spojením historických symbolov pôvodne samostatných obcí Dolné Jaseno a Horné Jaseno, z 19. storočia, ktoré korenia v rodovom erbe Jesenskovcov. Strom jaseň predstavuje zároveň hovoriaci symbol.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Zo stavebných pamiatok obce zaujme ranogotický Kostol sv. Margity  Antiochijskej z konca 13. storočia so zreštaurovanými maľbami v interiéri. Na návrší stojí klasicistický evanjelický kostol z roku 1783. V obci sa zachovalo niekoľko pôvodných stavieb ľudovej architektúry, ktorú predstavujú kamenné domy s drevenými pavlačmi.

 

Osobnosti a známi rodáci

 

Z obce pochádza biskup Pavol Jessenius, ktorý v 16. storočí spolupracoval na preklade Kralickej biblie. V obci sa narodil Baltazár Jesenský, ktorý v 16.storočí zastával významné funkcie v správe Turčianskej župy. Jeho syn Ján Jessenius bol významným vzdelancom a lekárom. Na obecnom úrade sa nachádza jeho pamätná expozícia.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

V tesnej blízkosti obce sa nachádza Jasenská dolina, ktorá je strediskom letnej i zimnej turistiky. Je známa predovšetkým ako lyžiarske stredisko s možnosťami ubytovacích a stravovacích služieb. Premáva tu veľkokapacitná sedačková lanovka a niekoľko lyžiarskych vlekov, turistom slúžia osvetlené a udržiavané svahy.

 

Súčasnosť obce

 

V obci pôsobí občianske združenie TUJA, ktorého cieľom je organizovanie kultúrnych, športových a poznávacích aktivít pre občanov. Od roku 1883 tu pôsobí miestny Dobrovoľný hasičský zbor.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Zdroj: Pamiatkový úrad SR - Národné kultúrne pamiatky na Slovensku - okres Martin

Zdroj: www.turcianskejaseno.sk

Adresa

  • Názov: Turčianske Jaseno
  • Ulica: Turčianske Jaseno 24
  • PSČ: 03802
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434262191
  • Mobil: +421917403113
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa