Turčiansky Peter

457 obyvateľov

1.0/5 rating 1 vote
Turčiansky Peter

História obce

 

Písomne je obec doložená z roku 1323. Chotár bol osídlený už v staroslovenskej dobe, ako strážne miesto. Pôvodne bolo súčasťou trebostovského majetku. V roku 1386 patrila synom Pavla zo Záturčia, v 18. storočí Szennesyovcom, v 19. storočí Nyáryovcom. Prítomnosť početných zemianskych rodín dala obci typický kuriálny charakter.

 

Obyvatelia obce, ktorá v minulosti patrila viacerým majiteľom, sa v zaoberali poľnohospodárstvom, olejkárstvom a šafraníctvom.  Za I. ČSR bol Turčiansky Peter poľnohospodárskou obcou. Obyvatelia sa zapojili do partizánskeho hnutia a SNP. 

 

Erb

 

Hovoriaci erb s kľúčmi, ako atribútom sv. Petra vychádza z historickej pečate obce z 19. storočia. Je doplnený o tri ruže z erbu niekdajšej Turčianskej župy.

 

Kultúrne a historické pamiatky

 

Dominantou obce je rímskokatolícky Kostol sv. Petra zo 14. storočia s renesančnou klenbou zo 17. storočia. Pôvodne renesančný kaštieľ zo 16. a 17. storočia, bol v 20. storočí opravený. Istý čas bol externým pracoviskom martinského Centra voľného času.

 

Prírodné krásy a turizmus

 

Pozemky v bezprostrednej blízkosti kaštieľa premenil gróf Ňári na prírodno-krajinársky park. Časť severne a juhovýchodne od kaštieľa je porastená skupinami ihličnatých a listnatých drevín, je medzi nimi aj cudzokrajná duglaska tisolistá.

 

Súčasnosť obce

 

Dlhoročnú tradíciu v Turčianskom Petre má Dobrovoľný hasičský zbor, ktorý bol založený v roku 1889.

 

Zdroj: Podolák, P., Turiec – Turistický sprievodca, Dajama, 2003

Adresa

  • Názov: Turčiansky Peter
  • Ulica: Turčiansky Peter 2
  • PSČ: 03841
  • Časť: Okres Martin

Kontakt

  • Tel.: +421434388228
  • Mobil: +421908918380
  • E-Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Mapa