nedeľa, 27 november 2022 17:29

Kultúra na kopci: Spomienky na nežnú

O pár týždňov, s príchodom nového roka, si budeme pripomínať 30. výročie vzniku dvoch nových štátov – Slovenskej republiky a Českej republiky. Zanikli po takmer 75 rokoch svojej spoločnej existencie v Československu, ktoré kedysi dávno vzniklo ako prejav vôle oboch národov žiť v spoločnom štáte. Príďte si 1. decembra 2022 zaspomínať na nežnú revolúciu, rozpad starého a prvé kroky nových štátov s prof. PhDr. Janom Rychlíkom, Dr.Sc. renomovaným historikom na česko-slovenské dejiny.

Industriálny štýl zariadenia domácnosti si môžete zvoliť aj bez toho, aby ste bývali v lofte. Pri osvetľovaní takto poňatého príbytku sú vhodným doplnkovým zdrojom bodovky.

Organizátori Behu medikov odovzdali Univerzitnej nemocnici Martin finančný dar, ktorý sa im počas aktuálneho ročníka podarilo vyzbierať.

Občianske združenie Turčiansky patchwork klub už tradične pripravilo vianočnú výstavu „Čaro domova a Vianoc“, ktorá sa bude konať v Obchodnom centre Galéria v Martine od 21. – do 27. novembra 2022.

Občianske združenie Za sochu sv. Martina vás pozýva na výstavu modelov sôch od umeleckého sochára Milana Kuzicu, ktoré sú umiestnené na prízemí Obchodného centra Galéria v Martine do 11. decembra 2022.

Purpurová farba je oficiálnou farbou predčasne narodených detí. Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin sa do tejto farby vyzdobila a vysvietila pri príležitosti svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý si pripomíname 17. novembra.

Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvárajú 19. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, a demonštrujú svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov vo vybraných krajinách Európy. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.

Do územia UMR Martin príde v najbližších rokoch viac ako 29 miliónov eur. Do príprav strategického plánu pod názvom “Turiec 2030” sa má možnosť zapojiť aj verejnosť.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes symbolicky otvoril novú investičnú kapitolu slovenského zdravotníctva. Poklepal na základný kameň novej nemocnice v Martine a oznámil podporenie troch ďalších zariadení z eurofondov.

Historický kaštieľ Château Révay v Turčianskej Štiavničke otvára svoje brány. V sobotu 12. novembra 2022 sa v čase od 9.00 do 15.00 hod. môžete tešiť na komentovanú prehliadku vzorových apartmánov, otvorený anglický park, rôzne sprievodné atrakcie, cimbalovú hudbu aj občerstvenie.

Spoločnosť McDonald's s materskou firmou v Spojených štátoch sa počas svojej dlhoročnej pôsobnosti na Slovensku snaží poskytovať nielen kvalitné produkty a služby, ale aj pomáhať mladým ľuďom a komunitám. V týchto dňoch preto opätovne venovala anglické knihy pre vybavenie knižnice na Obchodnej akadémii na Bernolákovej ulici v Martine. Po otvorení anglických knižníc v Prešove a Nitre, tak darovala približne 50 anglických kníh vrátane dvojjazyčných formátov ďalšej strednej škole na Slovensku.