pondelok, 02 jún 2014 21:47

Veteránisti prevetrali svoje vzácne stroje

Ohodnotiť túto položku
(12 hlasov)
Veteránisti prevetrali svoje vzácne stroje Veteránisti prevetrali svoje vzácne stroje

Veterán klub Martin pripravil už 7. ročník retro jazdy známej pod názvom Martinská päťdesiatka. Cieľom stretnutia je odprezentovať verejnosti vozidlá, ktoré už na našich cestách nie je bežne vidieť a samozrejme zasúťažiť si a zmerať si sily v jazdách zručnosti. Na spoločnú jazdu vyrazilo spred Matičného Beňuškovho domu viac než 50 veteránov.

Staré stroje si vyslúžili pozornosť okoloidúcich, obdivovať mohli automobily rôznych značiek od Trabantov a Tatier, cez Lady a Moskviče, až po Fiaty, Volkswageny, Mercedesy či Fordy. Spomedzi automobilových skvostov treba určite spomenúť aj športové vozidlo Austin Healey 3000. Nechýbali Jawy a Yamahy, najstarší zo zúčastnených motocyklov sa pýši rokom výroby 1926. Predviedli sa hasičské aj vojenské vozidlá a zahanbiť sa nenechala ani najmladšia generácia na detských šľapacích Moskvičoch.

 

"Trasa povedie z martinskej pešej zóny cez Príbovce do Turčianskych Teplíc, kde budú mať veteránisti možnosť občerstviť sa. Odtiaľ pôjdeme starou cestou do Jasenskej doliny k penziónu Jarabina. Zaregistrovaných je zatiaľ 36 automobilov a 21 motocyklov z Martina a okolia, z Turčianskych Teplíc, Bytče, Žiliny, ale sú tu autá aj z Popradu či Prešova. Prvý krát sa nám podarilo urobiť túto akciu v takomto veľkom štýle. Na rozdiel od predošlých ročníkov, ktoré sa odohrávali na námestí, tohtoročný zraz je zameraný na jazdu. Akcia expandovala a tento priestor je pre nás už dosť malý, preto sme sa rozhodli urobiť aj spanilú jazdu a akciu zavŕšiť súťažami a programom v Jasenskej doline. Spojili sa viaceré kluby, okrem Veterán klubu Martin, Veterán klubu Turčianske Teplice a Združenia veteránistov Turca  prišli aj členovia Trabantklubu Čadca a Trabantkubu Košice, sú tu aj zástupcovia stredoslovenských trabantistov a tiež Gaz klub Slovakia. S účasťou sme teda spokojní a tešíme sa, že sa tu všetci sympatizanti veteránov stretli, môžu sa navzájom spoznať a vymeniť si skúsenosti," priblížil program podujatia a zloženie účastníkov Alexander Papan, predseda Veterán Klubu Martin.

 

Akcia vyvrcholila súťažami v stredisku Jasenská dolina a po vyhodnotení celodenného snaženia nasledovalo vyhlásenie najkrajšieho auto-moto veterána ako aj výhercov tomboly. Hlavnou cenou pre víťaza Martinskej päťdesiatky bol motocykel. Nasledovala spoločná zábava v rytmoch živej hudby, o ktorú sa postarala kapela Nemôžem povedať.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online