utorok, 28 jún 2016 22:17

Darovaný život na Dotykoch a spojeniach Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Stretnutie primárov oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny spádového centra Univerzitnej nemocnice Martin ( UNM) s riaditeľom divadla p. Výrostkom a herečkou p. Oľhovou Stretnutie primárov oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny spádového centra Univerzitnej nemocnice Martin ( UNM) s riaditeľom divadla p. Výrostkom a herečkou p. Oľhovou

Minulý týždeň patril na Divadelnom námestí nielen kultúre, o ktorú sa postaral festival Dotyky a spojenia Slovenského komorného divadla, ale aj osvete v podaní občianskeho združenia Darovaný život. Dobrovoľníci a lekári Transplantačného centra Martin celý týždeň informovali návštevníkov svojho stánku o stále tabuizovanej téme darovania orgánov a vďaka účasti pacientov sa mohli všetci presvedčiť, že darovanie orgánov je téma, o ktorej je nevyhnutné hovoriť.

 

Počas posledných júnových dni, od 21. do 25. júna, sa Občianske združenie Darovaný život, ktoré pôsobí pri Transplantačnom centre Martin, po prvýkrát spojilo s festivalom Dotyky a spojenia. V nápadnom bielom stánku pri vstupe do Štúdia Slovenského komorného divadla sa všetci, ktorí o to prejavili záujem mali možnosť porozprávať s dobrovoľníkmi, lekármi a pacientmi, ktorí im vysvetlili a priblížili, bohužiaľ, ešte stále tabuizovanú tému transplantácie. Len málo Martinčanov vie, že mesto Martin patrí medzi popredné slovenské mestá v oblasti transplantácie, aj vďaka transplantačnému oddeleniu Univerzitnej nemocnice Martin a odborníkom, ktorí tu pracujú. Samotné mesto občianske združenie Darovaný život už niekoľko rokov podporuje. Dlhodobým cieľom občianskeho združenia nie je presviedčať ľudí, aby darovali orgány, ale aby sa o tom doma rozprávali. Transplantácia a darovanie orgánov sú témy, o ktorých bežne ľudia nediskutujú a  skúsenosti z praxe dokazujú, že verejnosť nemá informácie o tejto problematike. Práve z tohto dôvodu sa Darovaný život snaží zanechať v ľuďoch nasledovný odkaz: „Hovorme o tom doma – nikdy nevieme, na ktorej strane sa ocitneme.“

 

 

Jednou zo sprievodných aktivít osvetového týždňa bolo aj stretnutie primárov Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny regiónu Transplantačného centra so zástupcami Univerzitnej nemocnice v Martine, kde sa prebrala aktuálna situácia v darcovskom a transplantačnom programe a možnosti ďalšieho rozvoja.

 

 

Osvetová kampaň je pokračovaním práce, ktorú členovia združenia spustili pred dvoma rokmi. Aj vďaka množstvu regionálnych partnerov a podporovateľov sa Darovanému životu v minulosti podarilo zorganizovať 2 ročníky benefičnej akcie v martinskom Amfiku a okrem mnohých ďalších, Martinčanov určite oslovil aj videospot rozvíjajúci zamyslenie sa nad postojom ľudí k téme transplantácií. Aj vďaka všetkým týmto aktivitám patrí mesto Martin a martinská nemocnica k oblastiam s najvyšším počtom transplantácií na Slovensku, čo je pre obyvateľov regiónu určite výhodou, ale zároveň aj záväzkom.

 

Autor: Darovaný život, o. z. © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn