streda, 02 november 2016 23:01

Vo Vrútkach otvorili výstavu historicky významných miest olejkárstva v Turci

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Vo Vrútkach otvorili výstavu historicky významných miest olejkárstva v Turci Vo Vrútkach otvorili výstavu historicky významných miest olejkárstva v Turci

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK v spolupráci s Mestom Vrútky pripravilo pre priaznivcov výtvarného umenia, ako aj širokú verejnosť výstavu s názvom Reťazenie III. Stopy olejkárov v Turci, ktorej vernisáž sa uskutočnila 26. novembra 2016 o 16.00 h v priestoroch kultúrnej sály Kriváň vo Vrútkach.

Výstava výtvarných diel bola pripravená z projektových aktivít Reťazenie III. a prezentuje historicky významné miesta, na ktorých zanechali stopy predstavitelia olejkárskeho remesla. Pripomína tým odkaz olejkárskej tradície, ktorá je v turčianskom regióne mimoriadne silná. Na vernisáži sa predstavil so svojím programom aj Detský a mládežnícky folklórny súbor Kalužiar s tematickým programom nazvaným Šafraníci.

 

 

Projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Na výstave predstavilo svoje diela dvadsaťštyri autorov, členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov. Diela vznikali najmä počas plenérov pripravených pri realizácii projektu Reťazenie III. Kurátorom výstavy bol  výtvarník Peter Matis. Výstavu môže verejnosť navštíviť od 27. októbra do 4. novembra 2016 v priestoroch kultúrnej sály Kriváň vo Vrútkach.

Mgr. Radoslav Pančík

Prispievateľ Turiec Online

Manažér pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie​, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.