pondelok, 12 marec 2018 07:34

Martinčan prezentoval na „Na krakowskom kráľovskom stole“

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Martinčan prezentoval na „Na krakowskom kráľovskom stole“ Martinčan prezentoval na „Na krakowskom kráľovskom stole“ Autor: PhDr. Peter Huľo, PhD.

V dňoch od 2. do 4. marca 2018 sa v Krakowe konal už XIX. ročník medzinárodnej „Malopoľskej súťaže gastronomických škôl“, ktorej hlavným organizátorom bol opäť krakowský Zespól szkol gastronomicznych. Zúčastniť sa jej mohli žiaci stredných odborných škôl zameraných na gastronómiu a hotelierstvo z celej Európy. Súťažilo sa v kategóriách kuchár, čašník a barman na tému: „Na kráľovskom stole“.

V tomto školskom roku Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Martine, v kategórii barman reprezentoval Maroš Brachňák, žiak 4. ročníka študijného odboru hotelová akadémia. Ide o veľmi talentovaného a zručného mladého muža, ktorý sa príprave miešaných nápojov  venuje už viac rokov. Ovláda nielen klasický štýl, ale aj náročný flair. Jeho profesionálne kompetencie boli ocenené na viacerých súťažiach a významných gastronomických podujatiach.

 

 

So svojim soft drinkom s názvom „Antidepressive“, pripraveným z jablkového a  limetkového freshu, dochuteným orieškovým sirupom a ďalšími ingredienciami získal na súťaži prvé miesto. Výber surovín na prípravu nápoja podriadil súťažnej téme. Zameral sa na ovocie, ktoré sa najčastejšie konzumovalo na stredovekých hostinách, teda na jablká, orechy a hrozno.

 

 

Nápoj pripravoval elegantným spôsobom v krištáľovom mixglase, z ktorého ho prelieval do bohato zdobených medených pohárov typických pre stredovek. Dekoroval ho rozloženými plátkami jabĺk a vykrajovanými bobuľami hrozna napichnutými na bambusovú špajdľu. Krásu dekorácie umocnil nezvyčajne tvarovaným applepeel-om. Marošovi samozrejme blahoželáme a želáme mu ďalšie úspechy nielen v profesionálnej oblasti, ale aj v súkromnom živote.

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn