sobota, 14 apríl 2018 12:45

Imunológovia upozorňujú, že ľudí s alergiou pribúda

Imunológovia upozorňujú, že ľudí s alergiou pribúda Imunológovia upozorňujú, že ľudí s alergiou pribúda

Martin hostil slovenských a českých špecialistov v odbore Klinická imunológia alergológia na XVI. Martinských imunologických dňoch.  Hlavnými témami konferencie, ktorá sa uskutočnila v závere druhého aprílového týždňa v priestoroch Martinského centra pre biomedicínu (BioMed) a v Aule Magna JLF UK, boli imunodeficiencie, autoimunitné choroby, alergia a astma.

V podaní špecialistov odznelo celkom 91 odborných prednášok. Niektoré poukázali na fakt, že ročne pribúda čoraz viac ľudí s alergiami. Medzi alergény patria napríklad pele tráv a stromov, potraviny a domáce roztoče. Práve roztočové alergény patria medzi najagresívnejšie. Ich koncentrácia je najvyššia v období neskorej jesene, kedy sa v domácnostiach začína vykurovať a v dôsledku zimy menej vetrať, následkom čoho vzniká vlhkejšie prostredie a dochádza k zvýšeniu koncentrácie roztočov.

 

Alergickú reakciu podnecuje nielen roztoč samotný, ale predovšetkým jeho uhynuté telo a exkrementy, ktoré sa nachádzajú v čiastočkách prachu. Ten vdychujeme a umožňujeme mu vstup do organizmu. „Deti vystavované pasívnemu fajčeniu sú ohrozenejšie, nakoľko majú v dôsledku fajčenia ich rodičov poškodenú epitelovú bariéru, ktorú navyše poškodzujú aj roztoče“ tvrdí klinický   imunológ a alergiológ, docent MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA.

 

Po stanovení diagnózy a určení príčiny je najdôležitejšie vylúčiť alebo obmedziť kontakt s alergénom

 

V prípade roztočových alergénov ide predovšetkým o úpravu domáceho prostredia napríklad elimináciou kobercov, látkových závesov a zvýšenou celkovou hygienou domácnosti. Na druhej strane posledné výskumy ukázali relatívne slabý efekt týchto režimových opatrení, čo upriamuje pozornosť na včasnú liečbu. „Roztočovú alergiu je potrebné liečiť ihneď. Čím skôr, tým lepšie“ dodáva docent Jeseňák.

 

Alergia na roztoče sa totiž podieľa aj na vývoji ďalších ochorení ako napríklad astma, infekcie dýchacích ciest, alebo atopický ekzém, ktorého priebeh sa môže v dôsledku vystavovania organizmu roztočovým alergénom značne zhoršovať. Liečba roztočovej alergie spočíva v aplikácii antialergických liekov tlmiacich zápal v dýchacích cestách (antihistaminiká, nosové kortikoidy), avšak jedinou účinnou príčinnou liečbou je alergénová imunoterapia, ktorej efekt možno pozorovať už v priebehu niekoľkých mesiacov.

 

Martinské imunologické dni organizuje Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie v spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou a Univerzitnou nemocnicou Martin. Ide o druhé najväčšie a najvýznamnejšie podujatie v tomto odbore v regióne Slovenska a Českej republiky. Sympóziá takéhoto typu vytvárajú optimálne podmienky na výmenu názorov a vzájomnú diskusiu zúčastnených.

Pridajte komentár...
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Články mesiaca

Oznamy

„MARTINSKÉ AQUACENTRUM“: urbanisticko-architektonická súťaž …

ÚHA mesta Martin vyhlasuje ku dňu 28.03.2018 verejnú anonymnú jednokolovú urbani...

Aktivity

PegaFun: tanečná škola, ktorá naučí deti tancovať aj vystupo…

Tanečnú školu Pegafun zaiste poznáte, pôsobí v Martine už 10 rokov. A nebude to ...

Príroda

Výrub v Jedľovinách: ide o obnovnú ťažbu

Vypiľovanie desiatok stromov v Jedľovinách v martinskej časti Kolónia Hviezda ro...

Spoločnosť

Už ste sa zviezli novou MHD do OC Tulip?

Martinčania dlhodobo čakali na zavedenie pravidelného autobusového spoja do OC T...

Spoločnosť

Združenie Matka a dieťa Turca pomáha, kde treba

Začiatkom marca 2018 sa uskutočnil už 11. ročník benefičného koncertu v podaní S...

Spoločnosť

Odbory odmietli ústretovú ponuku Kia Motors Slovakia

(Teplička nad Váhom) 10. apríl 2018 – Po tom, ako odborová organizácia ZO OZ KOV...

Podnikanie

Dobrota prináša do OC Galéria vôňu čerstvého pečiva

Tradícia, poctivosť a dobrota – to sú hodnoty novootvorenej prevádzky pekárne Do...

Zdravie

Na JLF UK po prvýkrát promujú zubní lekári

Akademický rok 2017/2018 sa stane jedným z historických míľnikov Jesseniovej lek...

Ďakujeme našim partnerom
za podporu Turiec OnlineMestská scéna Martin
TV Severka
Kino Strojár