utorok, 05 jún 2018 10:21

V Múzeu slovenskej dediny bude v najbližších mesiacoch rušno

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
V Múzeu slovenskej dediny bude v najbližších mesiacoch rušno V Múzeu slovenskej dediny bude v najbližších mesiacoch rušno

Jednu z najnavštevovanejších expozícií Slovenského národného múzea čaká rušný rok. Okrem 15 podujatí, ktoré pripravuje pre svojich návštevníkov, bude Múzeum slovenskej dediny realizovať aj cezhraničný projekt. Ten by mal okrem opráv expozičných objektov návštevníkom v priebehu tohto a nasledujúceho roka priniesť aj nové atraktívne podujatia a workshopy.

Múzeum slovenskej dediny je veľmi obľúbenou a navštevovanou expozíciou Slovenského národného múzea. Ročne jeho bránami prejde okolo 40.000 osôb, pričom značnú časť návštevníkov tvoria Martinčania či obyvatelia turčianskeho regiónu, ktorí sa zúčastňujú prezentačných podujatí zameraných na ľudovú kultúru.

 

Aj na rok 2018 je pripravených 15 podujatí, z ktorých mnohé sú už „stálicami“ jeho ponuky, ako napr. Stavanie májov, Turčianske slávnosti folklóru či Michalský jarmok. Návštevníkov Múzea slovenskej dediny si touto cestou dovoľujeme požiadať o zhovievavosť a porozumenie, pretože v letných mesiacoch budú registrovať v jeho areáli stavebnú činnosť, ktorá vyplýva z realizácie cezhraničného projektu s Českou republikou.

 

 

Projekt realizovaný v rámci programu Interreg V-A SK–CZ spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja nesie názov „Kultúrne dedičstvo Javorníkov a Beskýd“ a Slovenské národné múzeum do neho vstupuje ako vedúci partner. Spolu s hlavným cezhraničným partnerom Valašským múzeom v prírode v Rožnove pod Radhoštěm budú projekt realizovať v priebehu tohto roka až do 31. júla 2019.

 

Hlavným cieľom projektu je zlepšenie stavu objektov tradičnej ľudovej architektúry ako významnej zložky kultúrneho dedičstva prihraničných oblastí Javorníkov a Beskýd spolu so zabezpečením primeranej materiálno-technickej a vedomostnej základne udržateľnosti tohto kultúrneho dedičstva využitím potenciálu tradičných stavebných techník, technológií a materiálov. Múzeum slovenskej dediny bude prostredníctvom projektu vymieňať strešné krytiny na niektorých objektoch (Jasenová, Moškovec, Štiavnik), realizovať opravu sociálnych zariadení v hospodárskom priestore krčmy z Oravskej Polhory, vytvorí priestor na edukačné programy a bude tiež prebiehať oprava vykurovacích zariadení v dome z Klokočova a Štiavnika. Osobitnou kategóriou prác bude diagnostika technického stavu a termosanácia filagórie zo Slovenského Pravna a domu zo Štiavnika. Súčasťou projektu sú aj rôzne spoločné kultúrno-výchovné a vzdelávacie aktivity a záverečná konferencia.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.