pondelok, 15 október 2018 10:53

Bezpečnejšie pri školách na Mudroňke

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Nadštandardný priechod pri ZŠ Mudroňa Nadštandardný priechod pri ZŠ Mudroňa Text a foto: Bruno Horecký

Ulica Pavla Mudroňa v strede mesta patrí k najfrekventovanejším cestám v Martine. Okrem množstva áut, sú tu školy, kultúrne, školské a zdravotnícke zariadenia, lekárne, pošta, atď. Bezpečnosť chodcov a najmä žiakov škôl a školských zariadení je však prvoradá.

Vďaka iniciatíve poslancov VMČ Stred v spolupráci s MsÚ, odborom komunálnych služieb, s políciou a odborníkmi v doprave, sa bezpečnosť chodcov a najmä žiakov škôl stále vylepšuje. Na Mudroňke sa reflexne zvýraznilo a zlepšilo zvislé dopravné značenie, pred rokom sa osadili nové bezpečnostné zábradlia z východnej a západnej strany ulice pri ZŠ a ZUŠ, pribudla maketa policajta z rozpočtu mestskej časti Stred. Na frekventovanej  križovatke s Ul. Škultétyho blikajú pred priechodmi výstražné blikače, pri priechodoch na chodníkoch urobili nedávno aj bezbariérové prechody s chodníkov na hlavnú cestu a zvýraznili ich aj červeným značením na asfalte.

 

Nový priechod medzi ZŠ a ZUŠ na Mudroňke

 

Poslanci mestskej časti žiadali na septembrovom rokovaní VMČ Stred zvýrazniť nadštandardne priechody pre chodcov pri školách, na čo vyčlenili 3770 eur zo svojho rozpočtu. V týchto dňoch tu už „svietia“ nové červeno-biele bezbariérové priechody so špeciálnou povrchovou úpravou, ktoré sú na Ul. Mudroňa a Ul. Hroboňa pri ZŠ a ZUŠ-ke oveľa viditeľnejšie, výraznejšie a bezpečnejšie. Pri svetelnej signalizácii na Mudroňke je nadštandardný priechod aj vrátane vodorovného červeného 3D značenia pre nevidiacich na chodníkoch pri svetelnej signalizácii.

 

V najbližších dňoch sa má ešte zlepšiť a zintenzívniť nasvietenie priechodu medzi ZŠ a ZUŠ-kou, ako o to žiadali poslanci mestskej časti. Výsledkom týchto už zrealizovaných a naplánovaných opatrení by mala byť  maximálne zvýšená bezpečnosť žiakov okolitých škôl, ale aj všetkých účastníkov cestnej premávky, čo je aj priorita poslancov mestskej časti Stred.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.