štvrtok, 17 október 2019 20:50

PUMPTRACK v Martine je už realitou! Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)

Primátor mesta Martin Ján Danko spolu s prezidentom Kia Motors Slovakia Kyong – Jae Lee a majstrom sveta v mestskom zjazde a realizátorom dráhy Filipom Polcom vo štvrtok 17. októbra slávnostne prestrihli pásku v novom pumptrackovom areáli v Martine. Všešportové zameranie priestoru na Pltníkoch postupne naberá reálne kontúry.

Aj keď je priestor všešportového areálu na Pltníkoch spájaný predovšetkým so vznikajúcou futbalovou plochou, prvým dokončeným projektom je od štvrtku 17. októbra pumptrack, ktorý mesto Martin vybudovalo vďaka podpore Nadácie Kia Motors Slovakia. „Mojim dlhodobým cieľom je v Martine zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre rozvoj predovšetkým detského športu. Pumptrackové dráhy sú veľmi populárnym projektom, s ktorým máme v Martine už dobré skúsenosti a verím, že aj nová dráha do areálu priláka množstvo mladých ale aj starších obyvateľov mesta,“ zhodnotil primátor mesta Martin Ján Danko.

 

Nadácia Kia Motors Slovakia oslovila mesto Martin s ponukou vybudovať pre mesto bicyklový pumptrack (asfaltová modelovaná  zmenšenina BMX dráhy, kde je využívaná zotrvačná energia a bez šliapania do pedálov je možné zrýchľovať pri prejazde vĺn a klopených zákrut) už koncom roka 2018. Garantom projektu zo strany Nadácie Kia je svetový šampión v mestských zjazdoch na bicykli Filip Polc. Pumptracková dráha široká 1,7 metra pozostáva z dvoch okruhov – malého (cca 70m) a veľkého (cca 125m) s výškovými rozdielmi až 1,2 metra.

 

Vlny a klopené zákruty sú vytvorené zo zhutnených  násypov štrkopiesku a ako vrchný povrch je zvolený asfaltový betón v priemernej hrúbke 80 mm. Násypy okolo vĺn a klopených zákrut sú zatrávnené. „Martinský Pumptrack je už v poradí druhým projektom tohto druhu, ktorý Nadácia Kia Motors Slovakia zrealizovala za účelom podpory športu detí a mládeže. Naše skúsenosti s týmto konceptom sú veľmi pozitívne. Pilotný pumptrack  v Žiline sa okamžite stal veľmi využívaným športoviskom u detí rôznych vekových kategórií. Teší nás, že v spolupráci s mestom Martin a zhotoviteľom Filipom Polcom sme mali možnosť rozšíriť areál športového parku Pltníky o takýto výnimočný projekt. Veríme, že si martinský pumptrack taktiež nájde svojich priaznivcov a zatraktívni tento u mladých obľúbený šport,“ uviedol správca Nadácie Kia Motors Slovakia Branislav Hadár.

 

Výška investície zo strany Nadácie je  125 000 eur, pričom mesto Martin poskytlo mestský pozemok, zabezpečilo projektovú dokumentáciu, zaviazalo sa dobudovať mestský mobiliár, zabezpečiť  kamerový systém, verejné osvetlenie a príslušné informačné tabule s publicitou projektu. Pumptrack bude v budúcnosti v gescii Správy športových zariadení mesta Martin.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk