štvrtok, 17 október 2019 21:36

Ukončenie turistickej sezóny na Hrade Sklabiňa

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Ukončenie turistickej sezóny na Hrade Sklabiňa Ukončenie turistickej sezóny na Hrade Sklabiňa

Občianske združenie Donjon, ktoré si tento rok pripomenulo 20. výročie svojho vzniku, pripravilo pútavý program na sobotu 12.10.2019 s názvom „Ukončenie turistickej sezóny“.

Počas programu bola návštevníkom predstavená „voziareň“, ktorá bola dobudovaná  v rámci dostavby II. etapy stavby budovy predhradia. Odznela aj prednáška v podaní historika zo šurianskeho múzea, RNDr. Miroslava Eliáša pri príležitosti 530. narodenia Františka I. Révaya a zo života na panstve.

 

Zaujímavým bodom programu bola komentovaná prehliadka hradu

 

Po ruinách hradu návštevníkov sprevádzal dlhoročný predseda OZ Donjon, Michal Svateník, ktorý podrobne a s nadšením rozprával o bohatej histórii hradu. Návštevníci si mohli prezrieť aj expozíciu Múzea hradu Sklabiňa, ktoré bolo zriadené ako súkromné múzeum v roku 2006. Je umiestnené v budove delostreleckého opevnenia, ktoré toto združenie od roku 2000 svojpomocne rekonštruuje.

 

 

Pri príležitosti každej akcie organizovanej v predhradí, aj počas tejto akcie, čakalo na návštevníkov prekvapenie v podobe nových informačných panelov, obrazov vlastníkov hradu ako aj zväčšenina poštovej známky z emisie pri príležitosti 1. výročia Slovenského národného povstania. Na známke je vyobrazenie hradnej zrúcaniny.

 

 

Sprievodný program sa zameral na prezentáciu prírodných mydiel vyrábaných z kozieho mlieka. Reč je o mydle výnimočných vlastností určené pre všetkých, od bežného umývania až po podpornú liečbu kožných problémov. O dobrú náladu sa postarala Gajdošská ľudová hudba Dulickí pastieri. Pre hladošov bolo pripravené niečo pod zub a pre smädných aj osvieženie.

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu