utorok, 29 október 2019 19:25

Cestovateľský festival Bez hraníc: IX. ročník bude o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Cestovateľský festival Bez hraníc: IX. ročník bude o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode Cestovateľský festival Bez hraníc: IX. ročník bude o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode

Festivalový sviatok potrvá od 6. do 9. novembra 2019. Konať sa bude na viacerých miestach, ktoré sú už tradične dané charakterom jednotlivých festivalových dní. Začíname v SNM v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa. Druhý deň pokračujeme vo Veľkej zasadačke SNM v Martine.

Počas tretieho dňa si festivalový divák bude môcť opäť „zašľapať“, keďže prezentácie s výlučne horskou tematikou budú už piaty raz na Chate na Martinských holiach. Organizátori festivalu sa už tešia nielen na prezentácie, ale aj na „čelovkový“ zostup z chaty. Nočnú turistiku považujeme za milé obohatenie festivalového maratónu. Záverečný, zároveň najdlhší a najpestrejší festivalový deň sa začne krátko popoludní a potom bude trvať až do neskorých večerných hodín vo Veľkej zasadačke SNM v Martine.

 

A o čom bude festival „Bez hraníc“? Snahou organizátorov je vytvoriť priestor na spoznávanie kultúrnych a spoločenských rozdielov v jednotlivých kútoch sveta, a tým znižovať mieru predsudkov a intolerancie medzi ľuďmi. Dôležitým prvkom festivalu je domácou atmosférou prispievať k priateľským vzťahom medzi organizátormi, hosťami a návštevníkmi festivalu.

 

Festival poskytne príležitosť na osobné stretnutia a diskusie s autormi fotografií, ale najmä s hosťami

 

Zároveň sa návštevníci môžu tešiť na tematické kolekcie fotografií Doroty Holubovej pod názvom Atlas žien, Jána Viazaničku pod názvom Dovolenka doma a kolekciu fotografií pacientov psychiatrickej liečebne v Sučanoch pod názvom OSUDY V. Návštevníci festivalu si budú tiež môcť pozrieť najzaujímavejšie fotografie z FEST FOTO SÚŤAŽE 2019. Festivalové aktivity sú tradične venované aj žiakom základných a stredných škôl. Počas festivalových dní budú môcť detskí návštevníci vidieť zaujímavé prednášky vybraných cestovateľov, hostí jednotlivých dní festivalu. 

 

Podrobný program: http://www.cestoklubmartin.sk/festival/festival-bez-hranic-2019/2/

 

K naplneniu, príprave a realizácii festivalu prispeli Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Martinský klub priaznivcov cestovania a Slovenské národné múzeum v Martine. Podujatie je realizované s  finančným prispením mesta Martin.

Mgr. Radoslav Pančík

Prispievateľ Turiec Online

Manažér pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie​, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.