piatok, 29 máj 2020 17:33

Denné tábory pre deti: Téma enviro prinesie deťom bohatý program v prírode

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Denné tábory pre deti: Téma enviro prinesie deťom bohatý program v prírode Denné tábory pre deti: Téma enviro prinesie deťom bohatý program v prírode

Kým športový turnus je takmer obsadený, viacero miest nájdete v ostatných turnusoch, z ktorých novinkou tento rok je ENVIRO, o ktorom nám porozpráva manažérka letných táborov Kristína Růžičková.

Veľmi sa na enviro turnus tešíme, pretože naša priestranná záhrada dodáva táborom úplne iný rozmer. V záhrade sa totiž môžeme naplno realizovať, deti tu strávia naozaj dosť času, budú zveľaďovať svoje prostredie i blízke okolie. Spomínaná záhrada sa nachádza na sídlisku Ľadoveň a ponúka priestor pre oddych, hru zábavu, šport či pestovanie, sadenie, výrobu, realizáciu úžitkových činností.

 

Z praktických činností máme v pláne naučiť deti recyklovať a naučiť ich ako z nepotrebných vecí vyrobiť niečo, čo poslúži. Napríklad domček pre hmyz, bylinkovú špirálu, senzorický chodník z materiálov, ktoré v záhrade nájdeme, označovače na plodiny, ktoré vypestujeme. Budeme deti učiť starať sa o všetko, čo nám príroda dáva, veríme, že si tak dokážu vypestovať pekný vzťah prírode, budú sa tešiť z vypestovaných paradajok, či byliniek, z ktorých si potom vyrobia limonády.

 

Dôležitou témou táboru bude odpad, dôrazne rozoberieme hrozbu plastov, zamorenie prostredia odpadom, naučíme sa ako premýšľať už pri samotnom nákupe, aby sme vedeli eliminovať odpad, ale i ako separovať, či kompostovať. V spolupráci s OZ DADALA, ktoré sa venuje permakultúre, si rozoberieme detailne kompostovanie, recyklovanie, využiteľnosť všetkého nepotrebného, naučíme sa ako vytvoriť záhradu, ktorá prináša úžitok i radosť.

 

 

Celý deň budú deti vonku, a budú sa o svoj priestor s láskou starať, nakoniec  - bude to ich útočisko, ich záhrada, ich „tajné supermiesto“. V programe turnusu je samozrejme zahrnuté i čistenie okolia, žiaľ pekné miesta ako Medokýš, či Jahodnícke háje sú síce nádhernou oddychovou zástavkou, ale aj skládkou odpadu, ktorý po sebe návštevníci nechávajú. Vyčistíme preto od odpadu tieto miesta, naučíme sa, že keď si niečo do prírody donesieme, vezmeme si to aj späť, aj keď je v okolí kôš. Plný kôš potom láka lesné zvieratá, a tým rozhodne zvyšky ľudského jedla neurobia dobre.

 

Zaujímavou zástavkou bude aj výlet do Žabokriek, kde si pozrieme ako to vyzerá v praxi v obci, ktorá sa enviro otázkou zaoberá naozaj detailne a nie je im ľahostajná ekológia. Skrátka, chceme deti naučiť premýšľať nad dôsledkami všetkých našich činov a skutkov, pretože: planéta nepotrebuje ľudí, to ľudia potrebujú planétu.

 

 

Všetky turnusy sa snažíme robiť naplno z nášho presvedčenia, prispôsobujeme program samozrejme aj potrebám detí, operatívne riešime čo chcú čo ich naozaj baví, veľa krát nám samotné deti ukážu nový smer a naučíme sa niečo i my od nich. Pridajte sa k nám a zažite leto plné zábavy.

 

Referencie z minulých ročníkov nájdete tu: https://www.taborypredeti.eu/referencie/

Online prihlášky: https://www.taborypredeti.eu/prihlaska/

Ďaľšie informácie

  • Reklama: Reklama
Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn