streda, 08 júl 2020 08:22

Neprofesionálni výtvarníci sa zapojili do projektu kultúrne Klbko

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Neprofesionálni výtvarníci sa zapojili do projektu kultúrne Klbko Neprofesionálni výtvarníci sa zapojili do projektu kultúrne Klbko

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravilo v júni 2020 pre členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov štvordielny cyklus tvorivých dielní pod názvom Reťazenie VI. – Sami sebou.

Tvorivé dielne sú súčasťou projektu kultúrne KLBKO II., ktorý je podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja. Aktivita projektu „Reťazenie VI.“ je pokračovaním série tvorivých dielní a plenérov pre neprofesionálnych výtvarníkov. Prostredníctvom cyklu tvorivých dielní neprofesionálni výtvarníci postupne vytvoria diela, ktorých výber bude odprezentovaný na záverečnej výstave projektu.

 

 

Nosná téma aktuálneho ročníka je cez výtvarnú tvorbu predstaviť jednotlivých členov Štúdia, a to pri príležitosti štyridsiateho výročia založenie Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov. Odborne všetky tvorivé dielne zastrešoval Radovan Šenšel, ktorý sa sám aktívne venuje maľbe a kresbe. V súčasnosti pôsobí ako lektor výtvarných kurzov pre deti a mládež pod názvom Ateliér VaNA. Má za sebou viacero skupinových, ale aj individuálnych výstav.

 

 

O práci na projekte hovorí Radovan Šenšel: „Projekt Reťazenie VI. mal tému Sami sebou. Nečakal som takú srdečnú reakciu od členov Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov, aká sa dostavila. Osobne som chcel, aby sa zamerali na svoje „ja“. Na to, kým sú a pozreli sa na vlastné veci a prostredie „z iného uhla“. Prvé práce príjemne prekvapili a potešilo ma, keď sa toto experimentovanie stretlo s pozitívnym ohlasom. Som nesmierne zvedavý na výsledok a ďalšie práce umelcov.

Mgr. Radoslav Pančík

Prispievateľ Turiec Online

Manažér pre výtvarníctvo, fotografiu, film a vzdelávanie​, Turčianske kultúrne stredisko v Martine.