utorok, 29 september 2020 07:15

Pamiatka posvätenia kostola v Slovanoch a nový kríž na obecnom cintoríne

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Pamiatka posvätenia kostola v Slovanoch a nový kríž na obecnom cintoríne Pamiatka posvätenia kostola v Slovanoch a nový kríž na obecnom cintoríne

Prvá nedeľa po Michalovi je veľkým sviatkom pre evanjelikov v Slovanoch, ale aj veľkým sviatkom pre celý Cirkevný zbor ECAV Príbovce, do ktorého patrí aj obec Slovany.

V nedeľu 27. septembra 2020, tento rok o niečo skôr, sme si pripomenuli 86. výročie posvätenia evanjelického kostola v Slovanoch. V rámci vzdelávacieho projektu CZ ECAV Príbovce "Skoro zabudnuté osobnosti ....“ si spomenuli aj na Michala Kubina, osobu, ktorá sa najviac zasadila za výstavbu kostola v Slovanoch. Pred vstup do kostola k dispozícii letáčik o jeho živote.

 

 

Slávnostné služby Božie liturgovali domáci zborový farár Marek Szabó a Zuzana Szabóová. V kázni slova Božieho boli veriaci povzbudení k tomu, aby radi prichádzali do chrámu Božieho, kde sa zvestuje slovo Božie, ktoré má moc človeka formovať a pôsobiť v nás vnútornú zmenu.

 

 

Po skončení Slávnostných služieb Božích nasledovalo za prítomnosti zástupcov katolíckej a evanjelickej cirkvi ekumenické požehnanie dreveného kríž z červeného smreka na miestom obecnom cintoríne. Starosta obce Ing. Marek Straka poďakoval obyvateľom obce Adamovi Balačinovi za zhotovenie kríža a Ing. Jozefovi Matulovi za ošetrenie liatinového Ježiša Krista z pôvodného kríža roku 1935.

 

 

Za evanjelickú cirkev kríž požehnal zborový farár Mgr. Marek Szabó, za Rímskokatolícku cirkev kríž požehnal rektor kňazského seminára Sv. Cyrila a Metoda z Bratislavy ThLic. Pavol Mikula. Za účasti farára Mgr. Štefana Hýrošša z farnosti Kláštor pod Znievom pod ktorú Slovany v súčasnosti patria, asistovali bohoslovci Viktor Varga a Peter Kupkovič. V úvode ekumenického požehnania kríža zaznela pieseň „Smieť žiť pre Krista“ v podaní evanjelického spevokolu. Záverom zas znela pieseň „Vďaka za Tvoj kríž“ v podaní sestričiek Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta - Satmárky z Vrícka.

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu