pondelok, 03 máj 2021 22:20

1.máj oslávili v Príbovciach s hasičským sprievodom

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
1.máj oslávili v Príbovciach s hasičským sprievodom 1.máj oslávili v Príbovciach s hasičským sprievodom

Dobrovoľný hasičský zbor Príbovce a Obec Príbovce už tradične postavili neďaleko hasičskej zbrojnice obecný „máj“, ktorý má tento rok, úctyhodných, 25 metrov. Tradícia stavania „mája“ bola úlohou mladých mužov a je symbolom zdravia, vitality a krásy pre všetky dievčatá a ženy z dediny. Aj deti z Materskej škôlky v našej obci sa nemusia hanbiť za svoju „májku“, ktorú si postavili v jej areáli.

Rok 2021, tak ako aj ten predchádzajúci, sú špecifické roky. Roky plné obmedzení a protipandemických opatrení proti ochoreniu Covid-19. Aj napriek tejto situácii sa ale dá vyčariť úsmev na tvári deťom, či dospelým. Príbovskí hasiči to tento rok poňali ako recesiu, a okrem tradičnej „májky“, si pred Hasičkou zbrojnicou pripomenuli aj prvomájové sprievody. Obcou sa okolo 10.00 hod. „prehnala“ spanilá jazda našich hasičov, predstavili nám svoj vozový park, vrátane nedávno opravenej "Kačeny", teda Tatry 805 z roku 1958, ktorú si svojpomocne opravili. So svojou technikou ich podporili aj dobrovoľní hasiči z okolitých obcí Rakovo a Košťany nad Turcom.

 

 

Sprievod hasičských vozidiel prišiel do Príboviec z Rakova, po vtedajšej Leninovej ulici (ulica od Blatnického potoka po rímskokatolícky kostol), a ďalej pokračoval na „pílu“. Po návrate pokračoval od obecného domu, po vtedajšej Stalinovej ulici (ulica od obecného domu smerom po starej ceste do dolných Príboviec k bytovkám). V dolných Príbovciach prešiel cez kolóniu a pri bývalom obchode Alexandra Grígra (oproti vchodu do starého evanjelického cintorína) sa sprievod zatočil smerom k evanjelickému kostolu, po vtedajšej ulici Širokého. Celý sprievod bol ukončený pred Hasičskou zbrojnicou v Príbovciach.

 

Ľubomír Žila

Prispievateľ Turiec Online

Nadšenec pre regionálnu históriu