pondelok, 20 september 2021 22:25

Stroon: 24. septembra 2021 o 20.00 v Martinskom Barmuseu

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Stroon: 24. septembra 2021 o 20.00 v Martinskom Barmuseu Stroon: 24. septembra 2021 o 20.00 v Martinskom Barmuseu

Stroon je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Nielen vďaka vibrafónu, ktorý je jeho hlavným nástrojom, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis.

Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, konceptualita, to všetko vo vnútri. Modalita, rytmické štruktúry, minimalizmus, skreslenie, synthové plochy a proto-melodika navonok. Svoje živé hrania sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom. Preto v jeho setoch môže zaznieť skorá elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdia, ale aj jeho najnovšia tvorba. Tá je na svete od 21.mája 2020 na LP (digital vo vydavateľstve Deadred Records) Starcastic a má názov Temple Timbre Embers. Formálnym konceptom albumu Temple Timbre Embers je súčasná chrámová hudba. Chrámová len po formovej stránke, obsahovo bez náboženskej tematiky.

 

V kompozícii a zvuku ôsmich skladieb je snaha o zachytenie majestátnosti, veľkoleposti a hutnosti organovej hudby a sprostredkovaní tohto ohromujúceho zážitku návštevníkovi klubu alebo festivalu. Zároveň je tu zrejmé aj prepojenie na klubovú tanečnú elektroniku, ktorá sa pripomína „flumeovskými” syntezátormi. Hudba je tanečná, nie však navonok, skôr pulzuje a vťahuje človeka prežívať rytmus, pri ktorom sa ale nemusí fyzicky hýbať. Obsahovým leitmotívom albumu je téma lásky, energie, radosti a priestoru. Stroon album venuje svojej priateľke Kláre, energii, ktorá sa objavuje v blízkom vzťahu.

 

Túto inšpiráciu premietol aj do samotných názvov skladieb. Stroon na seba upozornil v roku 2010 debutom Ruine Noire, ktoré si vyslúžilo veľmi pozitívne ohlasy. Odvtedy takmer každý rok prináša správu o svojom momentálnom hudobnom smerovaní. Smithereens, Triple Farewell a Impermanence pre neho znamenali objavovanie vlastného “elektronického” jazyka, ku ktorému postupne pripájal vibrafón. Dané skúmania vyvrcholili singlom Astatine, ktorý sa hneď po vydaní stal jednou z najhranejších skladieb v rotácii Rádia_FM. Krátke EP Chosen Months z roku 2015 bolo prudkým návratom k jeho metalovým koreňom. Solar Preludes z roku 2016 spojili protikladné svety skreslenej gitary a vibrafónu do elektronickej formy. Album bol v rámci Radio_Head Awards nominovaný v dvoch kategóriách. V rámci festivalu k RHA sa Stroon predstavil aj s kompozíciou Songs of Concealed Amplitude písanou pre ansámbl, elektroniku a soprán. Ťá vyšla začiatkom roka 2020 ako prvý release na jeho značke Frequent Fires. Po Vice Laboratory (2018) je jeho najnovší počin druhým albumom vydaným na vydavateľstve Deadred Records.

 

Okrem vydávania svojich sólových albumov, bol, resp. je členom rôznorodých formácií a ansámblov (PPE, Cluster Ensemble, Veni Ensemble). Veľkú časť jeho tvorby predstavuje hudba pre divadelné predstavenia (Jumika, Vegánska Apokalypsa, Folklore not War, Artina & Onno), filmy (Ócuka, Parralel, Ikony), či site-specific performance (Biela Noc, Signal), eventy (Zlatý Klinec) a reklamy (J&T Banka). Podieľal sa na projekte Play Dow Jones, ktorý získal cenu bronzového leva na festivale Cannes Lions 2016. Spolupracoval na niekoľkých aplikáciách a hrách, či už ako autor hudby, alebo ako sound dizajnér (Pištove Vajcia, Vulkanist, Hellmut). Sólovo odohral za posledných desať rokov množstvo koncertov na Slovensku aj v zahraničí.

 

Predpredaj vstupeniek: Ticketlive.sk, z verejných zdrojov podporil fond na podporu umenia.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.