utorok, 21 jún 2022 07:04

Začína sa Divadelný festival Dotyky a spojenia. Záštitu nad festivalom prevzala Erika Jurinová a Ján Danko Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
 Začína sa Divadelný festival Dotyky a spojenia. Záštitu nad festivalom prevzala Erika Jurinová a Ján Danko Začína sa Divadelný festival Dotyky a spojenia. Záštitu nad festivalom prevzala Erika Jurinová a Ján Danko

Mesto Martin sa na týždeň opäť zmení na hlavné mesto divadelného umenia. Po trojročnej pauze sa 17. ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia opäť uskutoční práve v koncosezónnom termíne.

Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. „Verím, že nám zážitky z festivalových dni prinesú inšpiráciu a možnosť zabudnúť na náročné obdobie poznačené pandémiou, kedy nám bolo znemožnené plnohodnotne tvoriť a svoju tvorbu prezentovať. Festival sme mohli zrealizovať aj vďaka podpore nášho zriaďovateľa – Žilinského samosprávneho kraja,“ informuje Tibor Kubička, riaditeľ Slovenského komorného divadla Martin.

 

Nesúťažný festival Dotyky a spojenia (20. – 25. 6. 2022) opäť ponúkne najinšpiratívnejšie divadelné inscenácie, ktoré vznikli v období jedného roka, v prostredí profesionálnych činoherných divadiel. Festival za 6 dní ponúkne 36 divadelných inscenácií, 5 koncertov, 2 workshopy, 9 tvorivých dielní pre deti a 22 diskusií o divadle. Patrónmi aktuálneho 17. ročníku sú Božidara Turzonovová a Jevgenij Libezňuk.

 

Záštitu nad festivalom prevzal primátor mesta Martin Ján Danko a predsedníčka Žilinskej župy Erika Jurinová, ktorá sa festivalu aj osobne zúčastní: „Veľmi ma teší, že sa festival opäť koná v rozsahu, na aký sme zvyknutí. Mesto Martin sa stáva počas tohto týždňa hlavným mestom divadla na Slovensku a je pre mňa veľmi cenné, že si môžeme vychutnať to najlepšie z končiacej sa divadelnej sezóny v našom divadle. Medzi výnimočné predstavenia, ktoré som mala možnosť vidieť, a ktoré si budú môcť pozrieť aj návštevníci festivalu, určite patrí inscenácia D1 (pracovný názov), za ktoré získalo Slovenské komorné divadlo Martin oprávnene Cenu Akadémie za divadelnú inscenáciu v sezóne 2020/2021. Ako veľký úspech vnímam aj štátne vyznamenanie prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ktoré tento rok získala dlhoročná členka umeleckého súboru nášho divadla Jana Oľhová,“ 

 

Festival ponúka aj program pre ľudí z Ukrajiny, ktorí utiekli pred vojnou a našli svoj dočasný domov v Turci. Súčasťou festivalu sú každoročne aj rôzne diskusie o divadle. Po prvý raz v 17-ročnej histórií festivalu sa v Hlavnom programe predstaví Dezorzovo lútkové divadlo, ktoré sa programovo venuje bábkovému divadlu pre dospelých. Na festivale uvedie veľkovýpravnú bábkovú drámu z obdobia 2. svetovej vojny. Ako ďalej informuje Kubička: „Dramaturgickú radu festivalu najviac oslovili inscenácie, ktoré otvárajú citlivé a intímne témy hľadania identity, pomoci blížnemu, vyrovnávaniu sa s rodinnou alebo spoločenskou traumou“. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tlačová správa

Oficiálna tlačová správa, redakcia nezodpovedá za jej obsah.