pondelok, 15 august 2022 13:04

Poetické popoludnie s Jankom Kalinčiakom

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Poetické popoludnie s Jankom Kalinčiakom Poetické popoludnie s Jankom Kalinčiakom

Martin (11.08.2022) – Výročie jedného z najväčších pisateľov a učiteľov štúrovskej generácie Jána Kalinčiaka sme si pripomenuli poetickým popoludním v Štúdiu komorného divadla v Martine.

Medzi osobnosti národného obrodenia, ktoré významným spôsobom zasiahli do slovenských dejín, bol aj jeden z najtalentovanejších predstaviteľov štúrovskej romantickej literatúry, tvorca prozaických prác, literárny kritik a pedagóg Ján Kalinčiak. Pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia Matica slovenská a mesto Martin organizovali vo štvrtok 11. augusta 2022 poetické popoludnie.

 

 

Spomienkového podujatia sa zúčastnil predseda Matice Slovenskej Marián Gešper, primátor mesta Martin Ján Danko, zástupca primátora Rudolf Kollár, hlavný kontrolór Ján Zuberec a poslanec Mestského zastupiteľstva Dalibor Steindl. Vedecký pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej Pavol Parenička priblížil osobnosť Janka Kalinčiaka a riaditeľ Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej Július Lomenčík priblížil Kalinčiakovu tvorbu v oblasti poetickej a estetickej.

 

 

V rámci programu vystúpil aj matičný divadelný ochotnícky súbor, ktorý predstavil čriepky zo života Janka Kalinčiaka prítomnému publiku. Poetické popoludnie ukončil matičný divadelník a recitátor Milan Stromko, ktorý predniesol ukážku z poetickej tvorby Janka Kalinčiaka. „Pripomenuli sme si 200. výročie významnej a výraznej osobnosti Jána Kalinčiaka, rodáka z Turca, zo Záturčia, ktorý preslávil mesto Martin ďaleko za hranicami. Martinčania musia byť hrdí na to, čo z Martina robí centrum národnej kultúry Slovákov. Učme sa z toho, čo pekné a dôležité nám história dala a posúvajme tieto informácie našim deťom a vnukom,“ povedal primátor mesta Martin Ján Danko.

 

Slovenský spisovateľ Ján Kalinčiak sa svojou tvorbou radí do obdobia slovenskej romantickej literatúry. Bol jednou z najvyhranenejších osobností štúrovskej generácie, aktívne sa zúčastňoval na tvorbe a formovaní slovenského národného života i na upevňovaní povedomia národnej súdržnosti. Štúrovci významne ovplyvnili politické i kultúrne dianie na Slovensku v priebehu 19. storočia. Miesto posledného odpočinku Jána Kalinčiaka je na Národnom cintoríne v Martine.

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk