pondelok, 24 október 2022 19:02

Islandský prezident v piatok navštívi Martin Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Islandský prezident v piatok navštívi Martin Islandský prezident v piatok navštívi Martin

Martin (24.10.2022) – Primátor mesta Martin Ján Danko v piatok 28. októbra privíta islandskú delegáciu na najvyššej úrovni. Jesseniovu lekársku fakultu, generálny konzulát a taktiež centrum mesta navštívi prezident Guðni Thorlacius Jóhannesson a islandský minister zdravotníctva Willum Þór Þórsson.

Jesseniova lekárska fakulta je atraktívnym miestom pre štúdium nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku. Každoročne prijíma do zahraničného programu desiatky študentov z rôznych krajín sveta. V uliciach Martina preto možno stretnúť Nórov, Portugalcov, Švédov a v neposlednom rade Islanďanov, ktorí si štúdium medicíny na Slovensku veľmi pochvaľujú. V súčasnosti v Martine študuje 180 islandských študentov, ktorí tu bývajú mnohokrát aj so svojimi rodinami. Vzhľadom na rozlohu Islandu sa predpokladá, že v budúcnosti by lekársku starostlivosti na ostrove mohli zabezpečovať výhradne absolventi martinskej medicíny.

 

Práve kvôli významu Martina pre celú islandskú spoločnosť sa ho rozhodol navštíviť islandský prezident so svojou delegáciou, v ktorej je aj minister zdravotníctva. Delegácia navštívi lekársku fakultu, honorárny konzulát a centrum mesta. Cieľom návštevy je zlepšovať vzťahy medzi Martinom a Islandom a podporiť vzájomnú spoluprácu nielen v oblasti vzdelávania, ale aj využívania geotermálnej energie.

 

Mesto Martin

Tlačová správa

www.martin.sk