štvrtok, 04 júl 2013 00:00

Letný Kinematograf v Tulipe začal Muzikou Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Letný Kinematograf v Tulipe začal Muzikou Letný Kinematograf v Tulipe začal Muzikou

Martinská letná festivalová sezóna pokračuje podujatím letný Kinematograf, ktoré pripravuje OC Tulip. Akcia odštartovala koncertom martinskej kapely DeART - Náhodní pocestní a po zotmení pokračovala výborným filmom Muzika.

Kapela DeART - Náhodní pocestní vznikla v roku 2001 na festivale Vandermúza, kde zakladajúci členovia hrali vlastné piesne a povzbudení obecenstvom sa rozhodli dať dokopy pár ľudí, aby nakoniec z toho všetkého vznikla celá zostava. Aj keď väčšinou vystupovali medzi folkovými kapelami, členovia Dalo, Elwis, Rado, Tomáš a Aďo sa hodnotia ako otvorená folk-rocková kapela s bluesovo-barovym feelingom, ktorej ide predovšetkým o radosť publika, nie o rebríčky v hitparádach. Niektoré ich skladby si vypočujete aj na portáli Bandzone.cz. Najbližšie ich môžete vidieť napríklad 20. júla 2013 na festivale Bystričská slivka na Bystričke.

Kinematograf pokračoval približne o pol desiatej premietaním filmu Muzika (r. Juraj Nvota, SR/SRN, 2007, 94 min.). Témou úspešnej hudobnej komédie Juraja Nvotu, ktorá sa v čase premiéry už po siedmich týždňoch stala najnavštevovanejším slovenským filmom v slovenských kinách po roku 2000, je opäť sloboda. Tá bola v Československu na rozhraní 70. a 80. rokov jednou z najvzácnejších hodnôt. Jadrom príbehu je tragikomický osud mladého muža, ktorý sa zaplieta do deštruktívnych vzťahov.

Film získal deväť cien zo štrnástich nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti 2008, vrátane ceny za najlepší film. Skvelú hudbu má na svedomí Robo Mankovecký a vo filme uvidíte hercov Ľuboša Kostelného, Mariána Geišberga, Táňu Pauhofovú, Janu Oľhovú, Mareka Geišberga, Dorotu Nvotovú, Jana Budařa, Csongora Kassaia, Lukáša Latináka, Petru Polnišovú a ďalších.

Program festivalu

 

Autor: Matej Bórik, OC Tulip © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebook, Instagram, LinkedIn