streda, 24 júl 2013 00:00

Desiaty ročník výstavy Kvet Podhradia ukázal opäť nádherné aranžmány Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(15 hlasov)
Desiaty ročník výstavy Kvet Podhradia ukázal opäť nádherné aranžmány Desiaty ročník výstavy Kvet Podhradia ukázal opäť nádherné aranžmány

13. júl sa v obci Podhradie niesol v znamení desiateho ročníka výstavy pestovateľov kvetov Kvet Podhradia 2013. Už od jedenástej hodiny ráno sa začali do miestneho parku a blízkych uličiek schádzať prví návštevníci, aby si mohli prezrieť viacero zaujímavých aranžmánov kvetov a navštíviť priedomia miestnych obyvateľov.

Tématicky ladené priedomia vytvárali spolu s ukážkami ľudových remesiel a celodenným programom perfektnú atmosféru, ktorej sa nabažili malí aj veľkí. Súťaže Kvet Podhradia sa po každý rok zúčastňujú drobnopestovatelia a aj menší pestovatelia kvetov z Podhradia a okolia. Prvý ročnik sa uskutočnil už v roku 2003. Vďaka hlasovaniu návštevníkov a mnohým sponzorom sa zakaždým viacerí súťažiaci tešia aj viacerým vecným cenám.

 

Okrem výstavy kvetov sa v sále kultúrneho domu nachádzala aj expozícia Podhradskej vidieckej galérie, ktorá bola slávnostne otvorená už 04. júla 2013. V galérii sme našli obrazy prof. MUDr. Janky Buchancovej, výtvarné práce ZUŠ Martin - ateliér Mgr.Bebčákovej ale aj historické svadobné šaty a zaujímavé fotografie svadobných obradov. Návštevníkov galérie vítala v prvej časti výstavných priestorov zaujímavá súťaž o najlepšiu fotografiu kvetov, do ktorej sa zapojili miestni obyvatelia - fotografi amatéri i profesionáli. Fotografie hodnodila odborná porota v zložení Ing. Juraj Antal, Ing. Jozef Fašanga a Ing. Milan Roob. Najkrajšie fotografie boli odmenené.

 

Návštevníkov po príchode do obce privítalo ako prvé Priedomie u Čiernych, ktoré poskytli jeho majiteľky Želmíra Harielová, Ľudmila Koťková a MVDr. Viera Milanová s rodinami. V priestoroch domu sme našli výstavu rezaných kvetov, nádherne vyzdobené voňavé medovníky, drevorezby a fujary. Priedomie u Našich, prislúchajúce k domu rodiny Ondrušovej, bolo už tradične miestom pre prezentáciu ľudových výrobkov, náradia a prezentáciu remesla, ktoré úzko súvisí so životom v Podhradí. Mohli sme tu vidieť paličkovanú čipku či započúvať sa do ľudových piesní v podaní muzikantov Vlasty a Petra Sarnovských.

 

Ovčiarske priedomie bolo miestom pre oddych a posedenie. Návštevníci si tu mohli pochutnať na bryndzových haluškách a popri tom si pozrieť, čo všetko potrebuje bača a jeho pomocníci pri práci. O čosi ďalej sa nachádzalo Poľovnícke priedomie, ktoré zaujalo predovšetkých oteckov a malé deti. Poľovníci zo združenia Kľak tu pripravili perfektný guľáš a vystavili svoje trofeje.

Špeciálne pre deti bolo k dispozícii Detské priedomie, nachádzajúce sa v dome rodiny Bellovej-Bačovej, kde boli pripravené viacerné animačné aktivity. Pre fanúšikov jazdectva bolo k dispozícii Jazdecké priedomie, kde potomkovia pani Angely Bellovej pripravili prehliadku hospodárskych zvierat, mohli sme tu vidieť aj jazdecké kone Ninu a Nikolu. Kvet Podhradia 2013 však priniesol oveľa viac. Stovky návštevníkov boli zárukou kvalitne a zaujímavo pripraveného podujatia, ktoré si počas desiatich rokov našlo cestu nie len medzi domácimi, ale aj obyvateľmi zo širokého regiónu Žilinského kraja, stretli sme tu dokonca aj zahraničných návštevníkov z Nemecka a Poľska.

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn