piatok, 04 júl 2014 00:00

Potrápte si hlavu starými hádankami

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Zástupcovia Európskej komisie v Martine ocenili stav realizácie projektu DIKDA Zástupcovia Európskej komisie v Martine ocenili stav realizácie projektu DIKDA

Slovenská národná knižnica v Martine, ktorá digitalizuje naše knižničné dedičstvo v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti, uverejnila na svojej internetovej stránke www.dikda.sk zbierku starých slovenských hlavolamov a hádaniek.

Viac ako 600 hádaniek zozbieral Adolf P. Záturecký a v roku 1894 ich vydal pod názvom Slovenské hádky. V knihe sú zoradené podľa abecedy a často okrem veľkej predstavivosti a obrazotvornosti môžeme obdivovať jeho umenie narábania so slovom. Pre všetkých milovníkov slovenčiny bude zaujímavá aj forma pravopisu z prelomu 19. a 20. storočia. Učiteľovi základnej školy Zátureckému sa môžeme poďakovať aj za zbierku viac ako 13.000 slovenských porekadiel a prísloví, ktoré pod pseudonymom Borovohájsky vydal o tri roky neskôr. Jeho diela vzbudili vo vtedajšej dobe ohlas v enotgrafických kruhoch nielen doma, ale i v zahraničí a doteraz z nich čerpáme napr. pri rozličných pranostikách týkajúcich sa predpovedí počasia. Ak sa chcete zabaviť, navštívte portál dikda.sk, kde nájdete dielo tohto slovenského dejateľa v digitálnej podobe.

 

Projekt Digitálna knižnica a digitálny archív do elektronickej podoby prevádza slovacikálne písomné dokumenty, čím sa uchováva naše národné a kultúrne dedičstvo. Výsledkom projektu OPIS-u, ktorého riadiaci orgán sídli na Úrade vlády SR, bude 2,5 milióna zdigitalizovaných kníh, novín, publikácií, ale aj samostatných článkov, pohľadníc a iných dokumentov. Projekt je podporený sumou cca 42 miliónov eur. Zdroj: Slovenská národná knižnica, www.snk.sk, ww.dikda.eu.

 

Autor: TASR © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn