utorok, 23 december 2014 00:00

Pivná, žabia či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Pivná, žabia či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi Pivná, žabia či čokoládová polievka, aj takto sa varilo na sviatky pred 100 rokmi

Máte pocit, že každé Vianoce varíte dokola to isté a chceli by ste to zmeniť? Načrite spolu s nami do receptov Babilonovej Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči – k velikému osohu nie len pre domácu potrebu, ale aj pre hospodárstvo, ktorá vyšla v roku 1870 v Budapešti. Nájdete v nej kuchony, wafne, holipne, čokoládová, žabová či pivová polievka, kapustnica, ryby na rôzne spôsoby, koláče. Z 1500 receptov – od najjednoduchších až po najvyberanejšie jedlá, pre každodenné i mimoriadne skvelé hody – si určite vyberiete niečo, čo sa oplatí vyskúšať. Začítajte sa do prípravy teplých i studených polievok, slaných i sladkých jedál, mäsa, rýb, zeleniny, koláčov.

Budapeštiansky mešťan, rodák z Gemera, Ján Babilon, bol majiteľom reštaurácie, kde sa varili slovenské jedlá a schádzali sa popredné osobnosti slovenskej kultúry. No i tak je zvláštnosťou kuchárky, že bola písaná po slovensky. V úvode svojej knihy Babilon píše, že dielo takéhoto druhu a rozsahu mali v Európe len veľké národy. Preto ako dobrý vlastenec a národovec po dvadsaťročnej usilovnej robote vydáva dielo, ktorým sa Slováci – hoci do počtu malý národ – aj v tejto oblasti odbornej činnosti čestne zaraďujú do európskej kultúrnej sféry. Babilon si je vedomý postavenia Slovákov v monarchii, preto sám v úvode píše, že slovenský národ takú knihu dosiaľ nevidel a dalo mu veľa práce napísať ju každému zrozumiteľne a tak, aby nezostala v pozadí za nemeckými kuchárskymi knihami. Babilonova kniha je obľúbenou ľudovou kuchárkou (dočkala sa ďalších 2 vydaní v rokoch 1894 a 1907), aj keď má recepty na bankety a dokonca radí dietárom i vegetariánom.

 

V jej texte sa stretneme nie len so slovenčinou 19. storočia ale aj s mierami, ktoré sú pre dnešné gazdinky už veľkou neznámou, no možno by stálo za to vyskúšať recept z minulosti, preto pripájame aj malú pomôcku pre „prevod“ receptov na dnešné miery:

1 lót = 1,750 dg
1 funt = cca 56 dg

 

Prelistujte s nami kuchárky starých mám: http://dikda.eu/sviatocne-recepty-nasich-starych-mam/

Autor: Mgr. Zuzana Stančíková, PhD., manažérka publicity DIKDA © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn