streda, 23 december 2015 22:44

Inšpirujte sa vianočnými pohľadnicami a zdravicami z histórie

Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Vianočné pohľadnice z rokov 1909 – 1925 sú súčasťou pozostalosti  Štefana Janšáka – archeológa, stavebného odborníka, diplomata, spisovateľa a cestovateľa. Bol významným štátnym úradníkom. Vianočné pohľadnice z rokov 1909 – 1925 sú súčasťou pozostalosti Štefana Janšáka – archeológa, stavebného odborníka, diplomata, spisovateľa a cestovateľa. Bol významným štátnym úradníkom.

Anjelik, zimná krajinka, dáma so šampanským ale aj nahé dietky a úryvky z kolied zdobili líc našich vianočných pohľadníc začiatkom 20. storočia. Rovnako aj partitúry vianočných kolied z druhej polovice 17.storočia, či vinše v dobovej tlači nájdete vo fondoch Slovenskej národnej knižnice (SNK).

 

Už starí Číňania a Egypťania si zvykli na Nový rok posielať krátke texty so zdvorilostným vinšom. V stredoveku najmä mnísi predávali počas Vianoc rytiny s kresťanskými motívmi, no kupovali si ich len zámožní ľudia. Postupne sa aj toto odvetvie „biznisu“ začalo rozvíjať a ľudia prichádzali „vianočným pozdravom“ na chuť. Vyrábali sa pozdravy rôznych motívov, nielen zasnežená krajinka hrala prím. Najstaršou českou vianočnou koledou je známa pieseň Narodil sa Kristus Pán – ktorá je známa už od čias husitov. A za tých päťsto rokov sa veľmi nezmenila – ani textovo ani nápevom. Vo fondoch SNK sa nachádza zápis z druhej polovice 17.storočia.

 

Originál pohľadníc nájdete na webe www.dikda.eu

 

Autor: Mgr. Katarína Mažáriová, SNK © Autorské práva sú vyhradené

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn